5 C
Skopje

Ципрас најави посета на Скопје: Ќе бидам првиот грчки премиер кој официјално придрижуван со бизнис делегација ќе го посети Скопје

АКТУЕЛНО

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...

Николовски: Реализирана обука за практична примена на Кодексот за етичко однесување

Спроведувањето на обуката на членовите на Владата за практична примена на Кодексот за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции...

Како ви се допаѓа новиот изглед на скопската стара чаршија?

Неодамна, Општина Чаир го заврши проектот за Промоција на чаршиски туризам во Општина Чаир, во рамките на Проектот за Локална и Регионална Конкуренција (ПЛРК)...

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, за време на форумот во Делфи октри дека во следниот период има намера да присуствува во официјална посета на Скопје, со што ќе стане првиот премиер на нашиот јужен сосед кој ќе дојде во нашата земја.

Набргу ќе бидам првиот грчки премиер кој официјално ќе го посети Скопје, придружуван од бизнис делегација- најави Ципрас, а пренесува МИА. -Дополнително ќе пристапиме кон основачки состанок на високиот совет за соработка меѓу Грција и Северна Македонија, со цел да ги истражиме начините за продлабочување на нашата соработка во области од заеднички интерес-изјави премиерот на Грција.

Николовски информираше: Исплатени се субвенции на 26.300 земјоделци. Запознавање со преблемите на земјоделците од Тетовско како и нивните сугестии и предлози но и промовирање на политиките за подобрување во земјоделството во регионот и пошироко во целата држава, беше целта на денешната посета на Тетово на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски каде заедно со повеќе директори и други носители на функции од овој сектор имаше средба со земјоделците од регионот.

Според министерот Николовски, денешната средба е само продолжување на нивната практика секоја сабота да посетат друг регион во државата и да се сретнат со земјоделците. Тој се осврна на практиката за навремено и редовно исплаќање на субвенциите.

Вчера беа исплатени 332 милиони денари или 5,5 милиони евра за над 26.300 земјоделци за субвенционирање на житни култури тогаш кога им се потребни за да ги вложат во новото производство за годинава. Минатата недела беа исплатени 16 милиони евра за субвенција за грла добиток и тоа неселективно во еден ден целосна исплата на субвенциите за сточарите. Претходната недела исто неселективно и во еден ден лозарите од тиквешкиот регион добија 9 милиони евра субвенции- рече Николовски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Викенд диета: До понеделник 3 килограми помалку

Викенд диетите се многу популарни бидејќи се едноставни, траат кратко, а бидејќи за време на викендот сте дома можете да посветите внимание на тоа...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...

Истражување: 20,7 проценти од населението во Србија развило имунитет на коронавирус

Пред сегашниот и досега најсилен бран на епидемијата, 20,7 проценти од населението во Србија се здобило со имунитет на коронавирус, а најмногу отпорни се...

Николовски: Реализирана обука за практична примена на Кодексот за етичко однесување

Спроведувањето на обуката на членовите на Владата за практична примена на Кодексот за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции...
- Advertisement -