fbpx
-1.8 C
Skopje

Ципрас по средбата со Заев: Се согласуваме дека преговарачкиот процес доаѓа до крајот

АКТУЕЛНО

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мојата длабока убеденост е дека балканите поминаа многу поради национализмот, тоа што е потребно е да има агенда за развој за европерспективите на Балканот да станат реални.

Како сила на стабилност во регионот, и поради оваа причина одиме напред за важните перспективи за балканскиот регион.

Јас знам дека многу луѓе од двете земји не гледаат, некој со скептицизам и загриженост, би сакал да покажам дека двајцата ние сакаме да ги решиме нештата со прагматизам и чувство на одговорност, рече грчкиот премиер Ципрас.

Ова го кажувам бидејќи не само што сакаме да го решиме спорот за името, туку сакаме да поставиме основи на меѓусебно почитување, мораме да се избориме со иредентизмот со сите негови форми, со гаранции дека нема да се појават слични облици во иднина за ова.

Зоран ме информираше дека е подготвен да преземе иницијативи, од моја страна изјавувам дека на овие основи ќе ги поддржам иницијативите кои мојата земја ги има, со цел придвижување кон европатланските процеси.

Мораме да најдеме решение за сите нерешени прашања за членството во НАТО и за евроинтегративните процеси да бидат успешни, но мораме да најдеме заедничко решение (ерга омнес) и дека во оваа рамка се согласуваме дека преговарачкиот процес се привршува кон крајот.

За паралела се согласуваме со премиерот дека разговорите кои се почнати со иницијативата мора да бидат идентификувани, мора истите да се пресликаат во инфраструктурни процеси, трговска размена и поголема соработка меѓу двете земји.

Уште еднаш би сакал да му се заблагодарам на премиерот за искрената дискусија и сакам да ја искажам мојата убеденост дека ова отвара нови перспективи за иднината.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Апел до Шилегов од отец Оливер: Ве замолувам како родител, помогнете да го спасиме животот на Елизабета

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од новогодишното украсување на главниот град, иако голем број граѓани бараа истото да се откаже или барем поголем...

ТАЖНА ВЕСТ Македонија загуби уште еден доктор: Две недели се лечел од корона, по што нагло му се влошила состојбата

Струга загуби врвен доктор, кој успеал да се справи со коронавирусот но не и со последиците од него. Шеесетгодишниот хирург-специјалист д-р Владимир Кочоски две...

Работа од соништата во Шведска: 2.000 евра месечно за речиси ништо

Речиси секој сонува за совршената работа – да правите нешто што ви причинува задоволство, а коешто ви носи доволно заработка за да живеете среќно....

Заев повторно со емотивен статус: Со жалење ја примив веста за смртта на заменик градоначалникот на Скопје

Со искрено жалење ја примив веста за смртта на Енвер Малиќи, заменик-градоначалник на Град Скопје, бизнисмен и сопственик на една од најуспешните компании во...

Фуркан Салиу со моќна порака: Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ

Фејсбук статус на новинарот Фуркан Салиу Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ, Немојте да замислите ништо! Да, Министерот за надворешни работи е Албанец, и тука нема што да...
- Advertisement -