fbpx
21.8 C
Skopje

Ципрас предупреди дека Ердоган, се повеќе се оддалечува од ЕУ

АКТУЕЛНО

Грчкиот премиер Алексис Ципрас предупреди дека Турција се повеќе се оддалечува од ЕУ. Ципрас настојува Ердоган да ги поткрепи своите добри зборови и дела, и тоа конкретно по случајот со двата грчки воени службеници, уапсени минатиот месец на границата меѓу двете земји.

Очекуваме час поскоро да ни бидат вратени во полна согласност со принципите на меѓународното право и отфрлуваме катеогрично какви да и се условувања, кои ни се поставуваат, рече Ципрас.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -