fbpx
-3 C
Skopje

Ципрас во Варна на средба со Борисов, Тудосе и Вучиќ

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска во Варна ќе учествува на самит заедно со премиерите на Бугарија и Романија, Бојко Борисов и Михај Тудосе и српскиот претседател Александар Вучиќ.

Денешната средба е продолжение на трилатералниот самит на Грција, Србија и Бугарија, кој беше одржан во Солун во првата половина на јули, на иницијатива на грчката Влада и премиерот Ципрас.

Четворицата лидери ќе разговараат за случувањата во Западен Балкан, за безбедноста и зајакнување на стабилноста, како и за европската перспектива на регионот. Прашањето за европската перспектива на Западен Балкан е особено важно и динамично во пресрет на бугарското претседателство со Советот на ЕУ во првата половина на 2018 година, соопштија извори од кабинетот на Ципрас.

Грција, како постара земја-членка на ЕУ и известувач за „Солунската агенда“ од самитот во 2003 година, понуди да придонесе со искуство во подготовка на претседателството на Бугарија со ЕУ.

На состанокот во Варна, исто така, ќе се разговара и за соработката на Грција, Србија, Бугарија и Романија во областа на економијата, транспортот и енергијата.

Самитот во Варна е дел од поширока вклученост на грчката дипломатија на Балканот, во многу критичен период за Југоисточна Европа, во кој Атина промовира иницијативи за регионална соработка.

На ниво на министри за надворешни работи веќе постојат два формата на соработка а тоа се меѓу Грција, Бугарија, Албанија и Македонија и меѓу Грција, Бугарија, Романија и Хрватска, како балкански земји-членки на ЕУ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Најнова временсka прогноза за виkендот

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Претпладне во западните делови од земјава ќе има услови за повремени врнежи од...

Најново: Во Грција ќе можат да влезат и неваkцинираните

Прочитај во продолжение Во никој случај нема да биде услов за некој да влезе во Грција, да мора претходно да прими вакцина, потенцираше министерот за...

Ви излезе жицата од градниkот – немојте да ја фрлате, секоја жена треба да го знае овој трик

Ако носите градници со жица, сигурно некогаш сте биле негрвозни откако жицата ќе ви излезе од градникот. Иако некои дами често таа жица веднаш ја...

Променила само една навиkа и ослабела 20 килограми: Дру Баримор открила како ја довела линијата до совршенство

На 45 години може да се пофали со совршена фигура, но патот до совршена линија не бил воопшто лесен, како што признава и самата. „Како...

Северина во чест на новиот претседател на САД: Слиkи кои kренаа голема прашина

Од денес САД имаат нов претседател – Џо Бајден. Последниот ден на Доналд и Меланија Трамп во Белата куќа истече и сега во неа...
- Advertisement -