fbpx
13 C
Skopje

ЦРН биланс кај нас: Дури 30 починати за 24 часа

АКТУЕЛНО

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Битиќи: Нема да се дозволат свадби. Немам храброст да одам против препораките на комисијата

Откако неколку дена угостителите кои организираат свадби, ноќните клубови и музичари протестираат поради забраната за работа, вицепреммиерот за еркономски прашања Фатмир Битиќи кажа дека...

Спасовски: Во ваква ситуација нормално беше секој да е гневен

Во моментот Сашо Мијалков е на издржување на мерката домашен притвор во неговиот дом. Тој овие денови не ја напуштил државата и цело време...

Во последните 24 часа се направени 3042 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на ковид-19 во следниве градови

-Скопје 530, Куманово 30, Дебар 3, Штип 15, Прилеп 38, Тетово 54, Струга 18, Велес 22, Битола 43, Охрид 43, Кавадарци 8, Гостивар 25, Гевгелија 3, Струмица 23, Крива Паланка 4, Радовиш 7, Крушево 2, Кочани 3, Пробиштип 8, Демир Хисар 4, Македонски Брод 5, Пехчево 1, Берово 2, Валандово 2, Виница 1, Делчево 5, Кратово 4, Свети Николе 8 Кичево 25 Ресен 8, Неготино 3

Починати се 30 лица, шест пациенти од Скопје (57, 66, 80, 64, 54 и 68г), пет од Куманово (58, 64, 67, 68 и 78г), еден пациент од Штип (67г), тројца од Прилеп (58, 57 и 72г), пет од Тетово (83, 60, 62, 69 и 58г), еден пациент од Битола (78г), пет од Кавадарци (73, 74, 70, 77 и 70г), еден од Гостивар (67г), двајца од Радовиш (71 и 68г) и еден пациент од Кочани (52г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 691 оздравени пациенти од:

-Скопје 301, Куманово 45, Штип 13, Прилеп 34, Тетово 51, Струга 4, Велес 29, Битола 16, Охрид 24, Кавадарци 23, Гостивар 20, Гевгелија 13, Струмица 40, Крива Паланка 8, Радовиш 8, Крушево 1, Кочани 13, Пробиштип 8, Македонски Брод 1, Берово 4, Валандово 2, Виница 4, Кратово 5, Свети Николе 5, Кичево 11, Ресен 7 Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 275.934 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 41222, бројката на оздравени пациенти е 24920, на починати е 1186, а бројот на активни случаи изнесува 15116

 

Повеќе содржини: Ја интензивираме соработката со Србија и Албанија во справувањето со ковид пандемијата. Веќе заеднички работиме на обезбедување на вакцина и ќе си помагаме доколку во некоја земја дојде до преоптоварување на здравствениот систем. Доколку наш државјанин се разболи и треба да се лекува во некоја од овие две земји, тогаш нашите соседни држави ќе го покријат лекувањето и нашиот граѓанин нема да треба да плаќа од свој џеб.

Истото ќе важи и за граѓаните на Албанија и Србија доколку во Северна Македонија им е потребна помош. Меморандумот кој денеска го потпишавме предвидува и движење на граѓаните и носителите на економијата помеѓу овие три земји без потреба од ПЦР тест.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Битиќи: Нема да се дозволат свадби. Немам храброст да одам против препораките на комисијата

Откако неколку дена угостителите кои организираат свадби, ноќните клубови и музичари протестираат поради забраната за работа, вицепреммиерот за еркономски прашања Фатмир Битиќи кажа дека...

Спасовски: Во ваква ситуација нормално беше секој да е гневен

Во моментот Сашо Мијалков е на издржување на мерката домашен притвор во неговиот дом. Тој овие денови не ја напуштил државата и цело време...

Фуфо: Во коцката губиш свои пари, туѓи пари, па губиш образ, доверба, а на крај го губиш најважното, односно семејството

Љупчо Николовски – Фуфо во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21 раскажа за своето минато поврзано со коцкањето ио лихварството. На прашање за тоа колкави...
- Advertisement -