fbpx
4 C
Skopje

ЦРН биланс кај нас: Дури 30 починати за 24 часа

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Во последните 24 часа се направени 3042 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на ковид-19 во следниве градови

-Скопје 530, Куманово 30, Дебар 3, Штип 15, Прилеп 38, Тетово 54, Струга 18, Велес 22, Битола 43, Охрид 43, Кавадарци 8, Гостивар 25, Гевгелија 3, Струмица 23, Крива Паланка 4, Радовиш 7, Крушево 2, Кочани 3, Пробиштип 8, Демир Хисар 4, Македонски Брод 5, Пехчево 1, Берово 2, Валандово 2, Виница 1, Делчево 5, Кратово 4, Свети Николе 8 Кичево 25 Ресен 8, Неготино 3

Починати се 30 лица, шест пациенти од Скопје (57, 66, 80, 64, 54 и 68г), пет од Куманово (58, 64, 67, 68 и 78г), еден пациент од Штип (67г), тројца од Прилеп (58, 57 и 72г), пет од Тетово (83, 60, 62, 69 и 58г), еден пациент од Битола (78г), пет од Кавадарци (73, 74, 70, 77 и 70г), еден од Гостивар (67г), двајца од Радовиш (71 и 68г) и еден пациент од Кочани (52г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 691 оздравени пациенти од:

-Скопје 301, Куманово 45, Штип 13, Прилеп 34, Тетово 51, Струга 4, Велес 29, Битола 16, Охрид 24, Кавадарци 23, Гостивар 20, Гевгелија 13, Струмица 40, Крива Паланка 8, Радовиш 8, Крушево 1, Кочани 13, Пробиштип 8, Македонски Брод 1, Берово 4, Валандово 2, Виница 4, Кратово 5, Свети Николе 5, Кичево 11, Ресен 7 Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 275.934 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 41222, бројката на оздравени пациенти е 24920, на починати е 1186, а бројот на активни случаи изнесува 15116

 

Повеќе содржини: Ја интензивираме соработката со Србија и Албанија во справувањето со ковид пандемијата. Веќе заеднички работиме на обезбедување на вакцина и ќе си помагаме доколку во некоја земја дојде до преоптоварување на здравствениот систем. Доколку наш државјанин се разболи и треба да се лекува во некоја од овие две земји, тогаш нашите соседни држави ќе го покријат лекувањето и нашиот граѓанин нема да треба да плаќа од свој џеб.

Истото ќе важи и за граѓаните на Албанија и Србија доколку во Северна Македонија им е потребна помош. Меморандумот кој денеска го потпишавме предвидува и движење на граѓаните и носителите на економијата помеѓу овие три земји без потреба од ПЦР тест.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Панталони исечени како танга: Карлеуша во многу провокативно издание (Фото)

Кога надворешната температура е само 5 степени српската пејачка Јелена Kарлеуша е во секси стајлинг, панталони исечени како танга, халтери, долна облека исто како...

Штотуку објави: Јоци распали по Апасиев – мизеријо, како не ти е срам?

Истите лекари и сестри, на кои #факфејс Апасиев и Крмов, им блокираат со вмровци работа на Собрание и носење Буџет, со 3.000 амандмани,...

Јоци: Бранко, здраво и збогум – дојдоа нови деца во СДСМ, не знаат ни како изгледаш

Бранко се јави, вајстина се јави! Колку трогателно. Туку, екс претседателот на Македонија и на СДСМ, Бранко Црвеновски, со пензија од 100.000 денари, кој го...

Шаќири до лидерот на Левица: Апасиев најдобро е да не им се обраќа на Албанците, сè додека е вака настроен кон нив

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, вчера на неговиот фејсбук-профил напиша статус во кој им се обрати на Албанците во Македонија: „Драги сограѓани АЛБАНЦИ. Замислете ваква...

СЗО препорача носење маски и дома

Носење маски и дома препорачува СЗО поради спречување на ширење на зарзата во случаеви кога им доаѓаат надворешни посетитли и кога неможат да одржуваат...
- Advertisement -