fbpx
0 C
Skopje

Црна Гора не се сомнева дека Русија стои позади обидот за преврат пред една година

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Црна Гора и НАТО не се сомневаат дека Русија стои зад обидот за државен удар во октомври 2016 година, изјави министерот за надворешни работи на Црна Гора Срѓан Дармановиќ.

“Што се однесува до нас и нашите партнери од НАТО, никој не се сомнева во тоа што стана минатата година на денот на изборите. Со жалење треба да констатирам дека во тоа учествуваа припадници руските тајни служби “, рече првиот дипломат во Подгорица. Дармановиќ истакна дека односите на Црна Гора и Русија се на “премногу ниско ниво” и “има основи за подобрување на односите, ако Русија не се меша во претстојните избори” (за претседател). Во случајот за обидот  за преврат се обвинети лидерите на опозицискиот Демократски фронт Андрија Мандиќ и Милан Кнежевиќ и возачот на Мандиќ Михајло Чаџеновиќ, Русите Едвард Шишмаков (Широков) и Владимир Попов и деветмина Срби. На 6 ноември 2016 главниот обвинител на Црна Гора Миливоје Катнич изјави дека група српски државјани, Црногорци и Руси се обиделе да извршат државен удар на 16-ти октомври. Според Катнич организатори се националисти од Русија, кои сакале да го сменат власта во земјата не по патот на избори, а со сила.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Огнен Јанески: Девојчињата и жените нема што неkому да полагаат сметkи за својата приватност

Фејсбук статус на Огнен Јанески Оваа држава отсекогаш функционирала во полза на криминалците, на девијантните, на опасните, наместо да се грижи за жртвите, за повредените...

Владата започна постапка за набавка на дополнителни 200.000 дози вакцина против КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против КОВИД-19. Со...

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...
- Advertisement -