fbpx
-2 C
Skopje

Туширањето со студена вода влијае добро на здравјето?

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Туширањето со студена вода е вид на хидротерапија, кој во минатото бил познат медицински третман. Лесниот пристап до топла вода и лековите придонеле студениот туш да се заборави, иако тој има многу здравствени предности.

Јакнење на имунитетот – Студениот туш го зголемува производството на белите крвни зрнца и на тој начин го зајакнува имунитетот. Поради тоа е помалку веројатно да се добие настинка и грип, па дури и некои видови на рак.

Подобрување на циркулацијата – Добрата циркулација е клучна за целокупното здравје. Измената на топла и студена вода за време на туширањето ја подобрува циркулацијата, бидејќи доаѓа до стегнување и ширење на крвните садови. Тоа може да спречи и хипертензија, појава на проширени вени и да помогне да се чувствувате и изгледата подобро.

Регулирање на телесната температура – Доколку имате хронично студени раце или нозе или сметате дека премногу се потите, тогаш обидете се со студен туш.

Поттикнува слабеење – Го забрзува метаболизмот и го активира согорувањето на масните клетки. Ќе забележите дека полесно слабеете и дека е подобар растот и опоравувањето на мускулното ткиво.

Ја намалува депресијата – Студената вода ја стимулира „сината точка“ во мозокот и поттикнува производство на норадреналинот, кој ја намалува депресијата.

Поздрава коса и кожа – Топлата вода ја суши кожата, додека студената ги затегнува кожата и порите и и дава сјај на косата. Студениот туш е корисен и за спречување на кожните проблеми, како што се акните, а помага и за детоксикација.

Ја зголемува плодноста – Студениот туш поттикнува производство на хормони кои се корисни кога се прават обиди за забременување.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -