fbpx
21.8 C
Skopje

ТУСК ДО ТРАМП: Ценете ги вашите сојузници, на крајот на краиштата, ги немате многу!

АКТУЕЛНО

„Драга Америко, цени ги своите сојузници, на крајот на краиштата, ги немаш толку многу“, рече Туск по потпишувањето на изјавата за соработка меѓу ЕУ и НАТО.

Декларацијата беше потпишана пред дводневниот самит на членките на НАТО во Брисел, кој почнува утре, на кој Туск и Жан-Клод Јункер, претседателот на Европската комисија, ќе ја претставуваат Европската Унија.

Трамп е гласен критичар на НАТО, кое го нарече средство што европските сојузници го користат за да ја злоупотребуваат великодушноста на Америка и да добијат воена заштита не придонесувајќи финансиски за неа. Таа реторика предизвика страв во Европа дека неделава САД може да соопштат дека го намалуваат своето воено присуство на континентов.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -