fbpx
-6 C
Skopje

ТВ Дуел меѓу Силјановска Давкова, Пендаровски и Река: Што ги прашаа, што одговорија?

АКТУЕЛНО

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Пендаровски вели дека никој никого не овластил да прифати географска одреденица, да потсетам дека тој зборуваше дека за решавање на овој спор е потребен државен консензус, рече Силјановска Давкова во ТВ дуелот на Телма телевизија.

Околу барање за консензус во сите мои изјави барав државен, а не партиски консензус кој се однесува на времето кога не смееше ниту чешми во село да се отворат, а камоли да се преговара за решавање на ваков крупен проблем, вели Пендаровски.

Во однос на тоа како ќе дојде до подобар договор од овој, Силјановска Давкова вели:

Договор без две страни нема, но освен постулат во меѓународното право е симетричноста на преговарачите. Нема јас да го отварам овој договор. Прво, живееме во ера кога Обединетите Нации како рамноправни членки, темелот на нив е задолжителното меѓународното право, кое вклучува правото на самоопределување.

Практично прашање: Дали повторно ќе одиме на меѓународен суд? – ја праша Пендаровски по Силјановска Давкова. Па ние добивме кристално јасна правна пресуда, после три години судење 15:0 во наша корист, што ние имавме од тоа? Што ќе правиме во меѓувреме додека вие преговарате за подобар договор? И со кого би преговарале, за договор е потребна желба од двете страни, поточно и од грчка страна, додаде Пендаровски во своето излагање.

Река рече: Вие ќе зборите македонски и ќе имате македонски национален идентитет без разлика на додавката во името. Никој не може на вас да ви каже дека Вие од утре ќе бидете северни македонци, рече тој во своето обраќање. Никој со декрет не менувал нации и идентитет, вие ќе си останете тоа што сте, додаде тој.

На сите амбасадори им објаснувам дека овој договор не е добар. Тие си нанижија уште еден успех, затворија уште едно прашање, рече Силјановска Давкова на новинарско прашање за тоа како ќе објасни на странците дека може да се дојде до подобар договор од овој.

За ова Пендаровски рече: Вие ги нарекувате бирократи лидерите на најголемите земји, кои единствено гледаат свој успех во оваа работа. За Преспанскиот договор сите беа со нас и јавно тоа го соопштија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повреда при раѓање му ја парализирала раката на малиот Михаил, за лекувањето потребни 15.000 евра

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага на лек за...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мицкоски најавува блокaда на Скопје: Колку е паметно да се одржуваат протестит за време на пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...

Поради неговата сопруга била напишана песната „Македонско девојче“: ТАЖНА ВЕСТ – почиna зетот на пејачката Виолета Томовска

Зоран Росоманов, зетот на македонската фолк-легенда Виолета Томовска почина од последици на ковид-19. За сопругата на Зоран, Невенка, е испеана легендарната песна „Македонско девојче“....

Зад себе има два неуспешни брака: Колку тежи познатиот актер од Истанбулската невеста

Како што ви е веќе познато Оскан Дениз го глуми Фарук од хит серијата Истанбулската невеста. Оскан е роден во Анкара на 19ти Мај...
- Advertisement -