fbpx
4 C
Skopje

Тврдокорни: Дали може да престанете да се изживувате со народот

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Во продолжение интегрален текст од соопштенето на  МПЗ „Тврдокорни“:

Според дадениот збор во втората точка на Прогласот пред маршот организиран од МПЗ „Тврдокорни“ излегуваме со барање за ЈАВЕН отчет.

После масовно поддржаниот најдостоинствено изведен марш насочен против долгогодишните антимакедонски политики кои својот врв го постигнуваат со класичното предавство извршено од македонските партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ околку „албанската платформа“ Б А Р А М Е ЈАВЕН ОТЧЕТ од „преговарачите“ за новата повеќе призренска отколку македонска Влада. Отчет не за што се преговара и договара туку зошто воопшто преговарате за обликување Влада под дрски противуставни и противмакедонски барања пропратени со инкриминирачки уцени? Преговори пропратени со целосно понижување на македонското достинство: да се откажеме од македонскиот карактер на Република Македонија.

Зошто, некој да не мисли дека имаме страв или дека нешто им должиме на албанците!? Некој да не мисли дека со по некоја закана какви што веднаш после маршот добивме туку така ќе се откажиме од Македонија!?

Правото и законот никој не може да ги излаже, има само маловерни и нерешителни да се изборат за своите права. Легитимноста е најголемата и одлучувачка победничка сила. Секој договор кој е донесен под уцени е неважечки и како таков судски ќе биде нападнат. Дури и Рамковниот договор е противправен затоа што политичкото не го прави правно безправното.
Објаснете која е причината да им го правиме кефот на бескрајните барања на албанските политичари. Има ли воопшто некоја правна основа!? Има ли било каква причина за да бидат погазени скапо платените македонските историски права над македонската државност, освен вашата желба за власт. Сте го прашале народот или барем партиското членство дали се согласува со барањата внесени во т.н. албанска платформа.

Се што можиме да видиме и заклучиме е дека преговарате како целосно корумпирани политичари кои претходно го попречија развојот на правниот и демократскиот систем и се што сте донеле било само за зголемување на власта и можностите за самоволие.

Дали може да престанете да се изживувате со народот!?
Дали може да попуштите со материјалното стегање на нашиот македонски врат затоа што веќе толку ни е тесно што не знаеме што, ама нешто ќе се случи!? А ако се случи, вие ќе бидете виновниците и најлошо ќе си поминете!
Дали можи родени како Македонци да седнете и еднаш засекогаш да се договорите за заедничките македонски интереси!? И за нив и со нив повеќе да не се занимавате во вашите кампањи ниту да тргувате во било какви преговори!

Не очекувајте дека со овде онде некоја формална поддршка или тапкање по рамо некогаш ќе отапи оштрицата на нашата критика кон вас. А заслужни сте за секаква критика.
Затоа што очебијно е дека гледаме политичари без чувство за државност кои со секоја одлука го обезвреднуваат, потценуваат и го навредуваат сопствениот народ. Презадоволени од привилегии и задоволства слепи за да ги согледате тешките состојби кај народот, кај обичните граѓани.
Ние родољубите кои се нарекуваме „тврдокорни“ не го почитуваме вашиот авторитет. Од вашите дела се што гледаме е самоволна власт и деструктивна опозиција. Ако било која од двете судрени партиско-олигархиски страни на долгогодишната политичка криза имаше исправност досега оваа криза ќе беше завршена.

Ние Македонците и како граѓани имаме право и го очекуваме вашиот одговор, а дополнително народот кој не поддржува како МПЗ „Твродкорни“ ни го дава легитимитетот во нивно име да ве повикаме на отчет кога одлучувате за нашата иднина.

Ваши Тврдокорни

Македонец за Македонец, брат за брат!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -