fbpx
5 C
Skopje

Тврдокорни на средба со Заев: СДСМ да ја отфрли платформата!

АКТУЕЛНО

Два града побараа ПОЛИЦИСKИ ЧАС: Од 21:30 часот до 5:00 наутро Во Гевгелија побара општината

Според извештаите на Министерството за здравство, во последните два дена во Неготино беа регистрирани 84 нови случаи, а во Гевгелија 64. Во моментов активни...

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Новоформираното македонско патриотско здружение кое зад себе веќе има еден организиран марш за Македонија, денеска оддржа средба со лидерот на СДСМ, Зоран Заев придружуван од генералниот секретар на партијата Оливер Спасовски и Дамјан Манчевски.

Од страна на здружението се изнесени нивните гледишта за и околу платформата на албанските политички партии, за која како што велат самите, е ништожна, неважечка и претставува брутален акт на агресија кон нашата земја.

„Од наша страна до раководството на СДСМ е побарано јавно да ја отфрлат албанската платформа и да ја прифатат како чиста уцена на штета на Македонија. Доколку Албанците и евентуалните идни коалициони партнери навистина сакаат искрено да расчистат со Никола Груевски и неговата врхушка, токму партиите на Албанците и самите пратеници Албанци во СДСМ, ќе ја повлечеа платформата од преговарачката маса.
Токму заради ова, самата платформа ја сметаме за класичен нож во грб на нашата држава, од страна на албанските партии, кои во овој момент се обединија околу една агенда која е чисто деструктивна и непријателска кон нашата земја“, се вели во соопштението на „Тврдокорни“ по средбата со лидерот на СДСМ.

Тие велат дека му укажале на раководството на СДСМ дека доколку платформата, биде дел од идните договарања за влада, тие ќе ги сметаат за нивни противници и противници на Република Македонија.

„Би сакале ние да грешиме, но се плашиме дека со нивната одлука, ќе следи долготрајна криза и нестабилност, од потежок карактер од сегашниот. Време е на уцените на албанските партии и нивните и непринципиелни барања да им се стави крај, затоа што секое одложување на тоа, ќе значат нови акти на уцени и агресија во иднина“.

Тврдокорни очекуваат во иднина да остварат средба и со раководството на ВМРО-ДПМНЕ и ги повикуваат двете најголеми македонски политички партии да ги одвратат своите членови кои во иднина ќе повикаат на меѓу-македонски судири, и да престанат со вандалските акти на напади кон своите неистомисленици.

„Меѓу-македонски судир, во моменти кога државата и нејзините институции се клекнати на колена, може да значи почеток на крајот на нашата сакана татковина!“, велат од Тврдокорни

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Филипче: Вакцината „Спутник V“ ќе слета в недела со специјален транспорт

Согласно најавите коишто ги имаме денеска во разговорите со претставници и на Руската амбасада и на компанијата, најавата е дека руската вакцина „Спутник V“...

Калиопи го возврати ударот кон српската новинарka која ја нападна- од нејзините зборови веднаш ќе ви стане јасно кој е во право

Македонската пејачка Калиопи Букле со огласи по изјавата на српската водителка Весна Дедиќ, која за медиумите раскажала дека никогаш повеќе нема да ја покани...

Два града побараа ПОЛИЦИСKИ ЧАС: Од 21:30 часот до 5:00 наутро Во Гевгелија побара општината

Според извештаите на Министерството за здравство, во последните два дена во Неготино беа регистрирани 84 нови случаи, а во Гевгелија 64. Во моментов активни...

По долга битка стана мајка, сите ја паметат по насмевката: Весна ја загуби битката со корона

Уште еден здравствен работник почина од последици на Ковид-19. Веселина Поп-Гонова од познатото село Стојаково, вработена како лаборант во Општа болница Гевгелија, не успеа...

Гатачка измамила жени: Им го земала накитот за да растури магија

Две жени од Штип и Кочани биле измамени од гатачки, а случаите ги пријавиле вчера. Како што информира портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова, првата измама...
- Advertisement -