fbpx
-1 C
Skopje

Уапсени син и татко под сомнение за напад врз Зијадин Села – во нивниот дом пронајдени патики со траги од крв

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

К. Ѓ (39) од Скопје и неговиот татко Ц. Ѓ (68) рано утрово се уапсени под сомнение за напад врз пратеникот Зијадин Села, објави Коха.

Денеска пак, МВР информираше дека ќе биде поднесена против И.К. (37), од Скопје, кој се товари за напад врз претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието на РМ, Зоран Заев.

„Лицето И.К. било повикано на информативен разговор во кој истиот ги појаснил преземените дејствија. Имено, откако И.К. влегол во салата каде се одржувала прес конференција,  со употреба на физичка сила го нападнал пратеникот З.З., а воедно фрлил стол кон вработени од обезбедувањето.  По извршениот разговор, во 16.15 часот на 09.05.2017 година, лицето е ослободено и против истиот ќе биде поднесена кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејство“ по член 384 од Кривичниоит законик на Република Македонија, соопштуваат од МВР.

Во домот на К.Ѓ. околу шест часот утрово бил извршен претрес при што се пронајдени и подигнати патики со траги слични на крв, облека и три мобилни телефони, кои му се одземени. Утврдено е дека во собраниската сала 3, каде што се одржуваше прес-конференцијата, Ц.Ѓ. најпрво фрлил стол, а К.Ѓ. фрлал разни предмети кон присутните пратеници, по што двајцата заедно физички го нападнале и го влечеле Зијадин Села.

СВР Скопје информира дека во консултација и соработка со Основното јавно обвинителство, презема мерки и активности за потврдување и документирање на дејствата.

„Исто така, СВР Скопје, во консултација и соработка со Основното јавно обвинителство Скопје, и натаму презема мерки и активности во врска со настаните од 27.04.2017 година во Собранието на Република Македонија и обезбедување на преостанатите кривично пријавени лица, идентификација и документирање и на други лица учесници во настаните, а се работи и на повикување лица на службени разговори кои досега се идентификувани како лица кои биле присутни или учесници во настаните во Собранието на Република Македонија на критичниот ден“, стои во соопштението на МВР.

ВИДЕО+ФОТО: Алсат-М

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ова е 26 земјотрес во три дена: Вечерва нов земјотрес во Хрватска

Граѓаните на Хрватска во страв Нов земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска околу 13 часот ја погоди областа на Петриња. Ова е...

ДВE ТEШKИ СООБРАKAJЌИ и 8 повредени: Причината е снегот

Во последната состојба за временската прогноза е упатено посебна напомена до возачите да бидат крајно внимателни Патничко моторно возило „фолксфаген голф“ со тетовски регистарски ознаки,...

НАЈНОВA прогноза: Патиштата се лизгави, возачите да бидат крајно внимателни

Вести за временската прогноза и состојбата на патиштата Поларниот бран во Македонија пристигна уште во текот на вечерните часови од вчерашниот ден кога поголем дел...

Богојески смета дека Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме во Вевчани: Очекувам поголеми провоkации

Петар Богојески од македонски концепт на фејсбук Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме на карневалот во Вевчани! Секако дека е непримерно да се...

За Вевчани: Се огласи Спасовски таму немаше ништо спеkатkуларно, од политички причини некој сакаше да предизвиka инциндент

Спасовски: Во Вевчани немаше ништо спектакуларно, од политички причини некој сакаше да предизвика инцидент Коментирајќи ја полициската интервенција на Вевчанскиот карневал, министерот за внатрешни работи,...
- Advertisement -