fbpx
1 C
Skopje

Убиениот Американец Џорџ Флојд имал коронавирус, покажала обдукцијата

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Афроамериканецот кој беше убиен при апсење од полицијата, се покажало дека бил позитивен на новиот коронавирус. Ова го покажала обдукцијата, јавува Си-ен-ен.

Постсмртниот тест покажал дека тој е „позитивен на 2019-нКоВ РНА“, пишува во извештајот користејќи нов термин за коронавирусот што ја предизвикува болеста ковид-19.

Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека ПЦР тестот бил направен за време на обдукцијата и дека тој може да покаже позитивен резултат и неколку недели по заболувањето со ковид-19.

Бејкер додал дека Флојд веројатно бил асимптоматски случај и вирусот немал улога во неговата смрт, а веројатно не бил ниту заразлив.

Флојд беше убиен при апсење во Минеаполис минатата недела. На видеото од полициската операција се гледа како полицаец со нога го притиска Флојд на земја сè додека не изгуби воздух.

Во знак на револт кон полициската бруталност, повеќе од една недела во САД се одржуваат протести, а почнуваат и во одредени градови и во Европа. Полицискиот службеник Дерек Шовин е обвинет за неговата смрт.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...
- Advertisement -