fbpx
-3 C
Skopje

Учебната година не започна вчера, но затоа средношколците ја прославија со забава во ТЦ Бисер (ВИДЕО)

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Откако вчерашниот почеток на учебната година беше одложен за први октомври поради пандемијата на коронавирусот, на социјалните мрежи се прошири снимка од забава во кафулиња во ТЦ Бисер, пишув Слободен Печат

На видеото може да се види дека мерките за заштита од ширење на коронавирусот не се почитуваат, па средношколците кои присуствуваа на забавата не држеа никакво растојание ниту на отворено, ниту во затворениот дел.

Средношколците не носат ниту маски на снимката, а може да се забележи и како делат наргиле

Извор: Слободен Печат

Линкот од видеото ТУКА

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ЗА НОВИОТ КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР

Многу реновиравме за да ги подобриме услугите во здравствените установи, но дефинитивно иднинината е во нов клинички центар. Постапката започна и ние прекинавме поради изборниот процес, сега треба да продолжи. Концептот е тој да биде во четири блока, а верувам едниот блок да биде готов во наредните четири години и дел од клиниките да се преселат и да започнат со работа, рече министерот за здравство, Венко Филипче на гостувањето на телевизија Канал 5 во емисијата Само вистина.

Ќе започне со работа едниот блок кога ќе е готов, а потоа како ќе се готови другите блокови и за тоа имаме план и истите ќе се отвораат. Прво би се селеле хируршките, каде има операциони сали и интензивна нега, тоа е приоритет, кажа Филипче.

Сепак тој вели дека „сеуште се работи на модел на финансирање, проценката е дека ќе чини 450 милиони евра“.

Филипче укажа дека тоа ќе биде инјекција за економијата и додаде дека завршени се работите во општина Ѓорче Петров кои се потребни за новиот клинички.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Имаат право да го мразат и ДПМНЕ и СДСМ: Се што kажа, денес е реалност, се што ќе каже за во иднина ќе стане...

Прочитај повеќе Имаат право да го мразат и едните и другите. И неговите, оние од ВМРО-ДПМНЕ кои ги создаде и кои во 90-тите се натпреваруваа...

Еkспертите предупредуваат: Ова е најголемата грешка која човеk може да ја направи по примањето на вакцината против Kовид-19

Вакцините против коронавирусот даваат надеж дека на глобалната епидемија конечно ќе ѝ дојде крајот, велат експертите. Сепак, тие предупредуваат дека луѓето никако не смеат да...

ТАЖНА ВЕСТ Имаше само 24 години: Почина синот на славнaтa манекенка koја пленеше со својата убавина

Тој тргна по стапките на својата славна мајка, која го магепса светот со својата убавина во 90-тите години, но според странските медиуми, страшниот пороk...

Најнова временсka прогноза за виkендот

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Претпладне во западните делови од земјава ќе има услови за повремени врнежи од...

Најново: Во Грција ќе можат да влезат и неваkцинираните

Прочитај во продолжение Во никој случај нема да биде услов за некој да влезе во Грција, да мора претходно да прими вакцина, потенцираше министерот за...
- Advertisement -