fbpx
-1 C
Skopje

Училиштата работат, границите се отворени, луѓето одат на работа: Како Белорусија се справува со невидливиот непријател? (Видео)

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Се повеќе земји во Европа воведуваат карантински мерки за да спречат ширење на опасниот коронавирус Ковид – 19.

Но, поранешната советска република Белорусија продолжува да живее нормално како ништо во светот да не се случува.

Иако соседните земји Украина, Русија, Латвија, Литванија и Полска преземаат силни мерки, се чини дека претседателот Лукашенко има сосема спротивно гледање на работите.

“Подобро да умреме соејќи, отколку да живееме на колена”, вели тој во една прилика.

Границите на Белорусија се отворени, луѓето нормално одат на работа и нема панично купување по маркетите. Училиштата, театрите и трговските центри работат без проблем и ограничувања, а не се забранети ниту масовните собири.

Исто така и фудбалските и хокеарските натпревари се во тек, а трибините се полни со навивачи.

Лукашенко препорачува вотка и физичка работа по полињата, така наречена “трактор терапија”.

“Дали гледате вирус овде? Дали гледате да лета некој вирус? Јас не ги гледам, овде е како во фрижидер. Овој спорт е вистинското нешто за здравјето, особено на ладно, ова е антивирусна медицина”, вели Лукашенко облечен во хокеарска опрема.

Белорусија досега има пријавено 163 случаи на заболени од Ковид-19.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -