fbpx
2.4 C
Skopje

Унгарија нуди огромна сума на пари за секој што ќе одлучи да живее во „Старо село“ (Фото)

АКТУЕЛНО

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Локалната власта во унгарската област Олафу, нуди финансиска помош од 6.000 евра за секој што ќе се одлучи да отиде и да живее во ова место на југот на земјата.

Целта на оваа мерка е да се спречи депопулацијата на местото, бидејќи повеќето млади луѓе го напуштаат, па својот живот го продолжуваат во некој од поголемите градови.

Олафу се наоѓа во јужниот регион, поточно во подножјето на планината Мечек, а неговото име во превод значи „старо село“. Во ова село живеат околу 300 лица, а повеќето од населението се германци.

Во Олафу постои градинка, а стапката на криминал е речиси на нула бидејќи со години не е забележана ниту една криминална активност.

Цената на недвижнините е малку поголема отколку што се очекува за едно село, бидејќи многу странци се заинтересирани за купување, што малку ги подигнало цените.

Освен сумата од 6 илјади евра, локалната влада им поставила услови на идните жители, вклучувајќи одредената личност да е во брак или регистрирано партнерство, или да станува збор за самохрани родители. Исто така, потенцијалните жители треба да имаат стабилно работно место и приходи, и да немаат никакви долгови кон државата.

Постои и официјална инспекција која ги проверува сите овие наводи, како и дали постои доволна гаранција дека потенцијалните кандидати ќе ги исполнат бараните услови.

Локалната власт исто така нуди плацеви за градење на куќа и дава дополнителни 620 евра за помош во градежнички материјал. Со добиените пари, жителите можат да изградат или купат куќа.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Штотуку соопштени најновите резултати: Дури 3127 лица за само 24 часа се тестирани, 1022 од нив се позитивни на ковид 19

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 463, Куманово 30 , Дебар...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски: Ќе ги објавувам со име и презиме сите од ВМРО кои плукаат по Заев а зборувале многу за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Овој напиток е ХИТ во светот: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и...

Николовски : Штип заслужува да е во сигурни раце

Денеска се приклучив на централниот караван на #СДСМ во Штип, со поддршка и промоција на програмата на Д-р Сашко Николов. Само со Сашко Николов,...
- Advertisement -