fbpx
6 C
Skopje

Унгарците се чудат на Штербик – Вардар славеше победа кај ПИК Сегед

АКТУЕЛНО

4 пати помалку заболeни денес, но и драстичен пад на бројот на тестови

Во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 54 -Куманово 1 -Тетово 3 -Велес...

Починa “ШЕРИФ” Тоти – ТРАГЕДИЈА ВО РИМ

Енцо Тоти, татко на Франческо Тоти, почина на 76-годишна возраст. Тој беше пациент со срце, а кoроната го чинеше живот. Енцо го доби прекарот „Шериф“. Од...

Лидијa Димовa најави прес-конференција

Директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, најави конференција за печат. -Во врска со написите, кои деновиве беа пласирани на...

Филипче денес порано ги објави резултатите: Еве ги бројките по градови

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 177 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 96,Куманово 5, Штип 7, Прилеп 1,...

Избраниците на Раул Гонзалес, денес на гостински терен кај ПИК Сегед, изборија тешка победа со конечен резултат од 21:23. Најсазлужен за оваа победа на Вардар беше Арпад Штербик, кој натпреварот го заврши со вкупно 15 одбрани.

Вардар играше разновидно во првото полувреме, иако натпреварот започна со 2:0 предност за домаќините, нашиот шампион успеа да направи пресврат со серија од 0:4, за да презеде водството 2:4. Вице-шампионот на Унгарија успеа да се избори и да го превзеде водството на 9:6, но „црвено црните“ одговорија со нова серија од 0:4, и дојдоа до водство од 9:12, за до крајот на полувремето домаќините намалат на 11:12.

Второто полувреме беше карактеристично по цврстата одбара кај двете екипи, до Раул Гонзалез успеа да го надмудри својот колега од противничкиот табот, за по тешка битка Вардар на крајот да слави победа од 21:23, а со тоа дојде и до осмата сезонска победа во Лигата на шампионите.

Тимур Дибиров беше најпрецизен кај Вардар со 6 погодоци, додека на второто место се најде Душебаев со 4.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

42 активни случаи на ковид кај учениците и 65 кај наставници

Министерството за образование и наука информира дека заклучно со 12 часот денеска, вкупно има 42 активни случаи на КОВИД-19 кај учениците и 65 кај...

4 пати помалку заболeни денес, но и драстичен пад на бројот на тестови

Во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 54 -Куманово 1 -Тетово 3 -Велес...

Скопјанка за битката со коронавирусот: Ова искушение ме научи дека љубовта кон семејството е највредното нешто

Скопјанката Билјана Тасева е училителка во основното училиште „Љубен Лапе“ во Скопје и таа е еден од пациентите кој ја добил „битката“ со коронавирусот....

Д-р Даниловски: Во јавниот превоз гледаме луѓе натискани како сардини

Ако споредиме колку млади се дружат навечер, се спроведува без мерки на заштита и ако споредиме колку луѓе одат на работа со јавен превоз,...

Границите со Грција остануваат затворени за нас – новата забрана трае до 25 октомври

Границите со Грција остануваат затворени до 25 октомври, откако двете министерски одлуки што се однесуваат на привремено ограничување на копнените, морските и авионските поврзувања...
- Advertisement -