fbpx
1 C
Skopje

Вакцините пристигнаа но се превезуваа со комбе за сувомеснати производи: Релација Софија Пловдив

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, беше вакциниран утрово во 9.59 часот во болницата „Св. Ана“ во Софија, со што е првиот Бугарин кој примил вакцина против Ковид-19.

Спасот што го очекуваме дојде. Едвај чекам да го видам мојот 70-годишен татко без да се грижам дека ќе го заразам со коронавирус – рече Ангелов

По него, вакцина доби и претставник на Бугарската православна црква, како поддршка на вакцините. Вакцинацијата започна и во Бургас и Пловдив.

Во бугарската јавност се јавија критики откако дистрибуцијата на вакцините од Софија до Пловдив вчера се вршеше со траспортно возило во кое се пренесуваат сувомеснати производи и виршли, во придружба на четири полициски возила.

Од компанијата „Бела Бугарија“, која ја врши дистрибуцијата на вакцините, велат дека возниот парк на компанијата ги исполнува најновите европски барања за овој вид на возило.

„Тие се опремени со најнова опрема за ладење што поддржува специјални температурни режими, сензори, термограф итн. Високиот квалитет на услугите за транспорт во фрижидер на компанијата е гаранција за целосна усогласеност со условите за брз и квалитетен транспорт на вакцината до сите пунктови низ Бугарија“, соопштија од компанијата.

Извор ФОКУС

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...

Јапонски оперски пејач ја пее „Ако уmрам ил загинам“ (ВИДЕО)

Јапонски оперски пејач Казухиро Котецу кој неодамна ја испеа „Македонско девојче“, сега објави видео во кое ја пее „Ако умрам ил загинам“ од легендарниот...

Еве kако Трамп посакал да биде испратен од Белата куќа

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ќе полета од Вашингтон четири часа пред инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Цо Бајден, соопшти Белата куќа. Трамп и...
- Advertisement -