fbpx
-8 C
Skopje

Ван дер Сар: Роналдо тренира „како луд“ – не ме оставаше да си одам дома после тренинг

АКТУЕЛНО

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Напорната работа е она што го прави Кристијано Роналдо еден од најдобрите фудбалери во историјата. Петкратниот освојувач на „Златната топка“ руши рекорди со секоја измината сезона, а тајната за неговиот успех се долгите часови на тренинг и фокусот на деталите во секој дел од неговата игра.

Многу негови соиграчи се восхитуваат на неговата посветеност, а поранешниот голман на Манчестер Јунајтед, Едвин ван дер Сар, неодамна изјави дека Португалецот тренира „како луд“.

Kога во 2005 година се преселив во Манчестер Јунајтед наидов на двајца млади фудбалери кои тренираа „лудачки“ – Вејн Руни и Кристијано Роналдо. Но, и помеѓу нив можеше да се забележи разлика, бидејќи Роналдо беше на повисоко ниво кога се работи за самостојниот тренинг. Дури и по секој тренинг тој беше целосно посветен да биде подобар од останатите. Се сеќавам после секој напорен и интензивен тренинг заедно со Сер Алекс Фергусон, Роналдо ќе ме молеше да останам уште неколку минути меѓу стативите. Му велев да земе некој од младинските голмани, но тој инсистираше тоа да бидам јас. Сакаше да тренира баш против мене“ , вели легендарниот холандски репрезентативец.

Извор: Гол.мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повреда при раѓање му ја парализирала раката на малиот Михаил, за лекувањето потребни 15.000 евра

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага на лек за...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мицкоски најавува блокaда на Скопје: Колку е паметно да се одржуваат протестит за време на пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...

Поради неговата сопруга била напишана песната „Македонско девојче“: ТАЖНА ВЕСТ – почиna зетот на пејачката Виолета Томовска

Зоран Росоманов, зетот на македонската фолк-легенда Виолета Томовска почина од последици на ковид-19. За сопругата на Зоран, Невенка, е испеана легендарната песна „Македонско девојче“....

Зад себе има два неуспешни брака: Колку тежи познатиот актер од Истанбулската невеста

Како што ви е веќе познато Оскан Дениз го глуми Фарук од хит серијата Истанбулската невеста. Оскан е роден во Анкара на 19ти Мај...
- Advertisement -