10.3 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Синот на градоначалникот од Облешево-Чешиново: Пријатели, сакам да споделам битна информација со вас

Пријатели, сакам да споделам многу битна информација со вас пошто некои работи се излезени од контрола! Јас, мојот брат Андреј и мојата девојка Љупка Додева...

(ФОТО) „Погребајте ме во ова“ – Актерката за возрасни Миа Калифа со скандалозна објава

Популарната актерка за возрасни, Миа Калифа на социјалните мрежи сподели објава, која многумина остави без збор и немаа убави зборови како коментар за целата...

Ве збеснува ли техничката влада?

Колумна на Никола Тасев:

И Груевски и Заев дојдоа како демократи, заминаа како автократи! Од устите им се прелеваа медени зборови, додека во пракса креираа систем, каде што поединци или групации од владејачката елита, користејќи ја моќта на државата:

– ги малтретираа или подмитуваа медиумите, за да ги претворат во агенти на режимот,

– го плашеа или уценуваа бизнисот, за да го стават под своја капа или да го уништат,

– ги купија или замолкнаа интелектуалците, за да не се слушне став, различна од нивниот.

Режимското владеење, нефункционалноста во системот, недоверба во државните органи, изедначувањето „партија – држава“, неспособноста на нашите државници да гарантираат фер избори…, ни ја донесе институцијата „Техничка влада“, како експеримент од Западот, со конкретна задача и со јасен „возен ред„.

Но, ниту во 2016 кога овој модел првпат беше применет, ниту сега, се покажува како функционален. Техничката влада се однесува несмасно – како слон во продавница за стакло. Функционерите кои привремено ги пополнуваат позициите министер или заменик министер, забораваат за што се поставени, се „гаѓаат“ со пресови и изјави, тераат партиски приказни… Но, не им е гајле и дека трошоците за нивната удобност во кабинетите, за кафето и сокот, за секретарката се покриваат од нашите пари.

А требаше да направат само едно: да покажат дека можат да соработуваат, иако се од различни партии и да овозможат фер избори. А за да се созададат такви услови требаше да работат, да соработуваат и да се насочат кон:

– создавање атмосфера за враќање во довербата во судскиот систем. Заедничката Влада на СДСМ и ВМРО, мораше и мора да покаже дека во Македонија, никој не е заштитен! За почеток мораше заедно и комплетно да го отворат просторот и судството целосно да го разјасни случајот „Рекет“.

– спречување на малтретирањето на администрацијата како и запирање на нови вработувања, кои треба да го смират незадоволството кај партијците од СДСМ. Ако 15 години се бара чаре за преобемната администрација, од каде сега пред избори потреба од нови преку 4.000 вработувања?

– поставување неколку клучни црвени линии – стратегии на државата за иднината, за запирање на егзодусот, за младите, за оживување на селата, за спортот…

Прочитајте повеќе на Скопско Ехо ОВДЕ

Latest Posts

Синот на градоначалникот од Облешево-Чешиново: Пријатели, сакам да споделам битна информација со вас

Пријатели, сакам да споделам многу битна информација со вас пошто некои работи се излезени од контрола! Јас, мојот брат Андреј и мојата девојка Љупка Додева...

(ФОТО) „Погребајте ме во ова“ – Актерката за возрасни Миа Калифа со скандалозна објава

Популарната актерка за возрасни, Миа Калифа на социјалните мрежи сподели објава, која многумина остави без збор и немаа убави зборови како коментар за целата...

АКТУЕЛНО

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Тажна вест: Родилка не ја издржа борбата со корона вирусот, бебето е во добра состојба

Најновата вест е пренесена од страна на Министерството за здравство. Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на...

(ВИДЕО) Градоначалникот раскажа: Направив тестови во две приватни болници – резултатите беа различни

Тој за Канал 5 вели дека се чувствува добро и е без симптоми. Иста е состојбата и со неговата сопруга. Двајцата се тестирале откако...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.