28 C
Skopje

Вечерва точно во 22:22 часот феномен на небото – што не очекува и што треба да правиме

АКТУЕЛНО

Тимот за одговор при катастрофи трага по исчезнатиот велешанец кај Белештевица

Четворица волонтери од Тимот за одговор при катастрофи од Црвен крст на РСМ Општинска организација Велес попладнево се вклучија во потрагата по исчезнатиот велешанец...

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

Во минатото луѓето се плашеле кога ќе видат црвена Месечина, бидејќи црвената Месечина ја сметале за несреќа.

Крвавата Месечина во јули, ќе предизвика најдолго помрачување во 21 век, тврдат научниците.

Истовремено, Марс ќе изгледа послетол од обично, бидејќи ќе биде најблиску до Земјата во последните 15 години.

„Тоа е одлично! Тоа е навистина убава и ретка прилика да го видиме помрачувањето на Месечината покрај Марс на ноќното небо. Ќе имаме два објекти кои сјаат за фотографирање“, изјави за Тајмс астрономот Роберт Масеј од британското Кралско астрономско друштво.

Помрачувањето кое ќе трае еден час и 43 минути ќе се случи на 27 јули.

Причината за толку долгото траење на помрачувањето е што Месечината се наоѓа на една од најодалечените точки од Земјата, што значи дека сенката на Месечината ќе биде поголема отколку за време на вообичаено помрачување.

Жителите на Балканот ќе имаат прилика ноќта меѓу 27 и 28 јули да набљудуваат помрачување на Месечината. Средината на таа фаза ќе се случи во 22:22 часот по наше време.

Сите фази на помрачувањето на Месечината ќе бидат видливи од областите на Индискиот океан, Индија, Источна Африка, Арапскиот полуостров и подрачјето на Каспиското море.

За време на целосното помрачување Месечината добива темноцрвена боја, заради што се нарекува и „Крвава Месечина“.

Помрачувањето ќе биде најдобро и најдолго видливо на југоисток на Европа, наведуваат научниците, па затоа подгответе се за спектакл и најдете некој удобен агол. Излезете вечерва и уживајте во убавината космосот, природата и животот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Тимот за одговор при катастрофи трага по исчезнатиот велешанец кај Белештевица

Четворица волонтери од Тимот за одговор при катастрофи од Црвен крст на РСМ Општинска организација Велес попладнево се вклучија во потрагата по исчезнатиот велешанец...

Заев: Го добив мандатот, се подготвувам да бидам премиер 4 години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како одговор на новинарско прашање изјави дека утрово имал средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети Денеска го добивам мандатот...

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...
- Advertisement -