20 C
Skopje

Веќе се знае: Од кога Грција ги отвара границите и дали ќе прима туристи летово

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

United Group, сопственикот на Тотал ТВ, го презеде бугарскиот Vivacom

United Group, водечки телекомуникациски и медиумски оператор во Југоисточна Европа, во чиј состав во Македонија функционира Тотал ТВ, денес го објави завршувањето на...

Најдоброто сценарио е Грција, за туризмот, да отвори на први јули и работиме во таа насока, се подготвуваме за тоа, но секако тоа е поврзано и авионските компании, бидејќи повеќето луѓе доаѓаат авионски во Грција, но поврзано е и со строги и применливи протоколи, вели грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервјуто за „Си-ен-ен“.

Мицотакис вели дека Грција ќе може да прими туристи, само ако постои договор за конкретни протоколи, за кои изразува надеж дека ќе бидат на европско ниво, односно дека под претпоставката дека туристите ќе направат молекуларен тест или тест за антитела пред полетувањето.

Туристичкото искуство оваа година може да биде малку поразлично во споредба со претходните години. Со повеќе социјална дистанца, можеби нема да има отворени барови за да нема гужва, но сепак ќе може да имате фантастично искуство во Грција, под услов глобалната епидемија да е по надолна линија, вели Мицотакис.

Грчкиот премиер иако коментира дека ќе биде навистина поразлично лето, сепак вели дека се надева дека „најлошото е зад нас“.

-Она што јас го задржувам како наследство од оваа криза е чувството на колективен успех и ќе се осмелам да го употреба зборот гордост. Грците многу долго време не биле горди. Знаете, десет години бевме вреќа за бокс за Европа, вели Мицотакис и додава дека ова резултира со поголема самодоверба, но и доверба во државата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -