fbpx
-2 C
Skopje

Вељаноски: Платформата е несреќен документ, Ахмети и Груевски ќе изнајдат решение за влада

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Платформата на албанските партии е несреќен документ изготвен во други држави кој наместо да помогне ја искомплицира ситуацијата, рече Трајко Вељаноски од ВМРО-ДПМНЕ во интервју за вестите на Сител.

Имаме Устав и закон и согласно тоа секоја политичка партија мора да се води кон составување на владата, рече тој.

Документот во кој што за жал е направен надвор од државава, не давал никогаш позитивни резултати и затоа надвор од тој документ ќе се смогнат сили да оди Македонија напред. Убеден сум дека до 29 јануари ќе се завршат сите отворени прашања, дури и завршување на конститутивната седница и правењето влада“, кажа Вељаноски.

Според претседателот на Собранието, идната недела ќе започнат преговорите за влада за кои Груевски и Ахмети ќе изнајдат решение за создавање влада.

По мое убедување и сознанија од 23 јануари до 29 јануари ќе се затворат сите отворени прашања. По мои сознанија мислам дека ќе се одмота клопчето од другиот понеделник, треба да очекуваме да се расчистат сите прашања“, рече Вељаноски.

Според него, може да се случат и нови избори, но нема да има голем ефект.

По мое убедување и сознанија од 23 јануари до 29 јануари ќе се затворат сите отворени прашања. По мои сознанија мислам дека ќе се одмота клопчето од другиот понеделник, треба да очекуваме да се расчистат сите прашања, рече Вељаноски.

Според него, може да се случат и нови избори, но нема да има голем ефект.

„За три-четири месеци имаме локални избори, граѓаните се преуморени. Но ако не може да се најде решение, мислам дека изборите се решение“, рече тој.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...
- Advertisement -