fbpx
1 C
Skopje

Вељаноски: Во 2008-ма и 2011-та, лично јас го правев Законот за јазици

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во 2008-ма, а потоа и во 2011-та, заедно со група пратеници, во мојот кабинет, го правев Законот за јазици но беше во рамките на Уставот и Рамковниот договор, рече поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски.

Тој изјави дека на него и на останатите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ не треба да им се става на товар дека се против овој Закон.

– Ние сме за овој Закон, само доколку е во рамките на Уставот и Рамковниот договор, рече Вељаноски.

Екс претседателот на Собранието нагласи дека во тој период, пратеничката од редовите на СДСМ, Радмила Шекеринска велела дека тој Закон е противуставен, а сега и се брза да биде изгласан, па дури и му стави европско знаменце.

На дневен ред во Собранието е Предлог законот за јазиците, пратениците од двете најголеми партии заедно со ДУИ веќе неколку дена се препукуваат кој е виновен за ситуацијата во која се наоѓаат Албанците како и уставноста на предложениот закон.

А1он

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Талат од Преспав: Дури работев во слаткарница научив да се смеам и кога не ми е денот

Како е да се снима во време на корона и колку се плашеле доколку се заразат од престанок на снимање на Преспав. Снимањето за...

Ретро: Љубчо зборува за Груевски, Спиро во позадина се смешка (видео)

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Господинот Груевски зборуваше за неговото работење во некое апстрактно време, не ја спомнува Владата во која работел, не спомнува кој бил премиер...

Kавга која ја доведе до солзи: Зорица Брунцлик се расплака во живо на Пинкове Ѕвезди

Никој ништо не рекол и не направил. Дали ова е поради мене? Ова е навистина смислено. Во сред емисија со овие зборови се обрати еден...

Твдроглави, но посветени и лојални: Ова се силните карактеристики на луѓето кои во хороскоп се Бик

Голем дел од луѓето не веруваат во хороскоп, но за оние кои веруваат, интересно е да се препознаат одредени карактеристики кај луѓето, кои припаѓаат...

„Го однесов kучето во салон и сега плачам“: Зарем ова е истото милениче? (Фoто)

Еден корисник на Твитер се пожали дека бил многу разочаран кога го видел своето куче по посетата на салон за миленичиња. „Го однесов своето бебе...
- Advertisement -