21 C
Skopje

Величковски: Ковачки ги призна огромните успеси на политиките и мерките на Владата предводена од СДСМ

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

“Голем успех е што се влезе во НАТО, се оствари државната цел на Република Македонија. НАТО гарантира стабилност, гарантира безбедност и тоа е првата државна цел којашто ние ја имаме како политички структури и којашто сме должни да ја обезбедиме на нашите граѓани – стабилност и безбедност.

Има големи придобивки, првата придобивка е дека безбедносниот чадор е над нас, втората е дека очекуваме да дојде до релаксирање на меѓуетничките односи, третата придобивка е придобивката за вооружените сили и вооружениот систем каде нашите офицери ќе бидат упатувани на мисии на работни места во штабови на НАТО каде ќе можат да се здобијат со искуства кои можат да ни помогнат во нашиот развој на нашиот систем за кризен менаџмент, па да можеме полесно да одговориме на кризи како елементарни непогоди и слично. Има доста придобивки” – изјави Драган Ковачки, кандидат за пратеник во ИЕ 3 од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Фото

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Го добив мандатот, се подготвувам да бидам премиер 4 години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како одговор на новинарско прашање изјави дека утрово имал средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети Денеска го добивам мандатот...

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...
- Advertisement -