fbpx
-4 C
Skopje

Величковски: Помошта преку платежните картички ќе стигне секаде каде што е потребна

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

На тема Придобивките за граѓаните од платните картички и поддршката која Владата на СДСМ ја дава за ревитализирање на маледонската економија беше темата на денешната прес конференција на Влатко Величковски, престседател на СДСМ Делчево. Интегрален текст од прес конференицијата во продолжение.

Почитувани сограѓани
Владата, предводена од СДСМ обезбедува 28 милиони евра дополнителни финансиски средства, како дел од третиот пакет економски мерки, за ревитализирање на македонската економија и потикнување на економската активност, во услови на коронакриза. Вкупно 324.479 граѓани добиваат домашни платежни картички, за потикнување на приватната потрошувачка и поддршка на македонските производи и услуги. Тоа се 28 милиони евра, пари за граѓаните. Без аплицирање и без дополнителни трошоци. Помошта ќе стигне секаде каде што е потребна 9.000 денари им следуваат на невработени лица, активни баратели на работа и приматели на социјална помош кои оствариле нето-доход до 180.000 ден во 2019 и нето-доход до 60.000 денари од јануари до април 2020 година. (Во оваа категорија 115.927 лица еднократно ќе добијат 9.000 денари на платежната картичка) 3.000 денари ќе добијат вработени лица кои за периодот јануари – април 2020 година оствариле доход до 60.000 денари по основ наплата и надоместоци на плата во нето-износ. (Тоа се 117.144 лица кои ќе добијат 3.000 денари на платежната картичка еднократно) 3.000 денари им следуваат и на средношколци во државнитеучилишта и студенти од 16 до 29 години. (Станува збор за 87.014 лица кои ќе добијат еднократно 3.000денари на платежната картичка) Домашна платежна картичка „Купувам домашно“ ќе добијат и 4.394 здравствени работници ангажирани во справување со COVID-19, сосредства во висина од 40% од последната основна нето-плата. Ние сме социјална држава и солидарно општество и затоа во мерките може да се пронајде секој- зошто секој треба и секој ќе добие поддршка.

Ветивме дека помошта ќе стигне секаде каде што е потребна. Со домашната платежна картичка ќе се помогне на многу наши сограѓани да ја пребродат оваа здравствено – економска криза, предизвикана од коронавирусот. Граѓаните, домашната платежна картичка ќе ја добијат едноставно и без постапки за аплицирање Корисниците ќе ја добијат картичката на домашна адреса или може да се подигне од банката, за истата не се аплицира. Издавање на домашните платежни картички од 18 јули 2020. Искористување на средствата од домашните платежни картички до 15 август 2020. На овој начин за краток временски период ќе се инјектираат висок износ на средства во трговијата на мало и услужната дејност. Ова се мерки за нова, развојна македонска економија, преку кои ќе ја зголемиме потрошувачката и ќе стимулираме заштита, промоција и растна домашната економска понуда. Остануваме посветени на помош и подршка на нашите граѓани и заеднички да ја пребродиме оваа здраствено-економска криза.

Домашна платежна картичка „Купувам домашно“

28 милиони евра директна помош на македонските граѓани✅#КупувамДомашно

Posted by СДСМ Делчево on Thursday, June 11, 2020

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -