fbpx
32.8 C
Skopje

Венецуела лансира своја криптовалута

АКТУЕЛНО

Венецуела денеска ќе лансира сопствена верзија на биткоинот – петродолар, со што ќе биде правта држава во светот која се одлучила на таков потег.

Венецуела планира емисија од 100 милиони единици за своите крипто валути, при што во предпродажбата ќе бидат пуштени 38,4 милиони дигитални токени, по референтна цена која е еднаква на актуелната цена на еден барел нафта или околу 60 долари за барел.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -