18 C
Skopje

Венко штотуку ја извести јавноста: За време на велигденските празници граѓаните ќе бидат во целосен карантин

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Министерот Венко Филипче денеска повторно одржа пресконференција на која ја информираше јавноста за најновите случувања поврзани со кооронавирусот. На денешниот прес Филипче најави дека за велигденските празници движењето ќе биде ограничено исто како за викенди, односно граѓаните ќе бидат во целосен карантин. Тој нагласи дека за луѓето кои имаат потреба од лекарска помош, болните со карциноми кои примаат хемотерапија, за нив нема рестрикции во движењето. И понатамус е продолжува со иста стратегија, ќе им се пристапи на сите случаи кои имаат потреба од тестирање, но масовно тестирање на населението нема да има.

Во Министертвото за здравство денеска се отворени понудите за набавка на респираторни машини, а во тек е постапка за набвка на 2000 реагенси и друг неопходен медицински материјал. Филипче нагласи дека е објавена сметката за донации на веб страната на Министертвото за здравство каде досега се собрани 60 милиони денари, за што тој им се заблагодари на донаторите. Сите средства ќе бидат искористени за купување на медицински материјали и апарати кои се потребни за справување со вирусот.

Тој исто така информираше дека на Клиниката за инфективни болести во изминатите 24 часа се примени 65 нови пациенти, со потешка клиничка слика се 20 пациенти. На клиниката се наоѓа мајка и 4-месечно бебе од Кочани кои во моментов имаат стабилна клиничка слика со сосем лесна форма на анемија, без потреба од респираторна поддршка.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...

Сулејман Величествениот сака да ја купи луксузната вила на пејачот Бојановиќ – дoбил вакoв одговор (Фото)

Вилата на Милош Бојаниќ на Црногорското приморје секогаш била атрактивна за многу домашни но и странски купувачи кои на пејачот му нуделе милиони. Од...
- Advertisement -