fbpx
-2 C
Skopje

Верен сопартиец на Груевски кој најави различна политика од неговата – Каква иднина го очекува ВМРО-ДПМНЕ на чело со Мицкоски?

АКТУЕЛНО

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Новоизбраниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е човекот кој после 14 години го заменува Никола Груевски на лидерската позиција во ВМРО-ДПМНЕ. До пред конгресот во Валандово Мицкоски ја извршуваше функцијата генерален секретар на партијата.

Според пишувањата на медиумите Мицкоски е перспективен кадар на партијата кој има богато работно искуство надополнето со над 100 научни трудови. Тој учествувал во изработка на редици меѓународни проекти од областа на енергетиката и мехатрониката, а во 2001 година е избран за најдобар дипломиран студент на Машинскиот факултет во Скопје.

За Мицкоски, многу од членовите на ВМРО-ДПМНЕ се до периодот до 2014 не беа запознаени, веројатно поради тоа што истиот не бил на некоја висока државничка или пак, партиска функција во ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски од 2015 година до крајот на мандатот на Владата на ВМРО-ДПМНЕ беше Советник за енергетика на претседателот на Владата, во моментов е вонреден професор на Машинскиот факултет во Скопје, а во 2011. година, Мицкоски бил и визитинг професор на Техничкиот универзитет во Виена.

За разлика од многу други негови сопартијци, меѓу кои и екс лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски против кого се водат обвиненија и судски процеси, Мицкоски е човек кој зад себе нема црна дамка, односно не е политичка фигура против која се водат било какви обвиненија во судските инстанци.

Дел од функционерите на ВМРО-ДПМНЕ меѓу кои и Антонио Милошоски, Илија Димовски, Борис Змејковски, Трајко Вељановски не беа присутни на Конгресот на кој Мицкоски беше изберен за претседател на партијата, а претходно истите побараа одложување, поради, како што рекоа „фаворизирање на еден кандидат и нетранспарентен процес при изборот на нов претседател“.

Честитки за изборот на Мицковски доаѓаат од домашната политичка јавност, но и од меѓународниот фактор. Европската народна партија преку Твитер му честиташе на Мицковски и му опрача дека на Македонија и е потребна силна опозиција во Собранието за да се преземат потребните реформи. Мицкоски доби честитки и од американскиот амбасадор Џес Бејли кој го повика да биде конструктивен во донесување на политичките одлуки. Од политичарите пак, од домашната политичка сцена, му честиташе првиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски, меѓутоа и премиерот Зоран Заев, со кого во текот на вчерашниот ден остварија и средба.

Мицковски во своите изјави пред новинарите истакнува дека партијата е сплотена и единствена, а дека неговите кадровски политики ќе покажат дека тој ќе биде различен во однос на политичките одлуки од неговиот претходник. За тоа дали новоизбраниот претседател ќе успее да го врати ВМРО-ДПМНЕ во живот, но и како што вели самиот, да го обедини ВМРО, останува да видиме…

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Штотуку соопштени најновите резултати: Дури 3127 лица за само 24 часа се тестирани, 1022 од нив се позитивни на ковид 19

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 463, Куманово 30 , Дебар...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски: Ќе ги објавувам со име и презиме сите од ВМРО кои плукаат по Заев а зборувале многу за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Овој напиток е ХИТ во светот: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и...
- Advertisement -