fbpx
24.8 C
Skopje

Верничките денеска нека замислат желба, заштитничката Блажена Марија ќе им ја исполни

АКТУЕЛНО

Според календарот на МПЦ денеска е Св. мироносица Марија Магдалина, во народот позната како голем празник за жените, се слави нивната заштитничка Блажена Марија.

Сите жени и девојки денеска треба да одат во црква, да запалат свеќа и да се помолат на заштитничката. Ако и побараат да им исполни една желба, таа нема да ги одбие.

Денес не се работи, не се чисти, а не се работи ни на поле. Се верува дека добрите жени цел ден се под заштита на оваа светица.

Денот треба да си го посветите на себе и на одмарање.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -