fbpx
4 C
Skopje

(ВИДЕО) 360˚ Дескоски: Спорот за името може да се реши без преименување на нашата држава

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Прашањето за името ќе биде во фокусот на интересот на јавноста во следните месеци поради нараснатиот оптимизам дека може наскоро да се затвори. Ова е една од причините, поради која спорот беше тема на академско-дипломатска дебата на престижниот британски универзитет Оксфорд.

Погледнете го разговорот на „360 Степени“ со еден од учесниците – универзитетскиот професор и член на тимот што ја застапуваше Македонија пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, Тони Дескоски.

 

Минималниот стандард за постигнување разликување меѓу името на нашата земја и поширокиот регион Македонија. А тоа многу лесно се постигнува. Со користење на име од нашата држава кое ќе биде сложено и ќе биде различно од Македонија. Тоа во моментов го имаме. Нашата држава се вика „Република Македонија“, по Устав. Името на нашата држава не е Македонија. „Македонија“ е фабрика за кечап во Неготино, „Македонија“ е аеродром во Солун, „Македонија“ е трговски центар во Солун. Ама нашата држава се вика „Република Македонија“. Со едно просто ограничување на нашата земја, секогаш и секаде во меѓународните односи да го користи полното уставно име, или скратена варијанта, на пример „Р. Македонија“, ние би ја постигнале целта којашто двете земји би требало да се согласат дека би требало да ја постигнат. Значи, треба да направиме жртва толку колку што е потребно, а не толку колку што некој замислил дека е потребно – рече Дескоски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Имаат право да го мразат и ДПМНЕ и СДСМ: Се што kажа, денес е реалност, се што ќе каже за во иднина ќе стане...

Прочитај повеќе Имаат право да го мразат и едните и другите. И неговите, оние од ВМРО-ДПМНЕ кои ги создаде и кои во 90-тите се натпреваруваа...

Еkспертите предупредуваат: Ова е најголемата грешка која човеk може да ја направи по примањето на вакцината против Kовид-19

Вакцините против коронавирусот даваат надеж дека на глобалната епидемија конечно ќе ѝ дојде крајот, велат експертите. Сепак, тие предупредуваат дека луѓето никако не смеат да...

ТАЖНА ВЕСТ Имаше само 24 години: Почина синот на славнaтa манекенка koја пленеше со својата убавина

Тој тргна по стапките на својата славна мајка, која го магепса светот со својата убавина во 90-тите години, но според странските медиуми, страшниот пороk...

Најнова временсka прогноза за виkендот

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Претпладне во западните делови од земјава ќе има услови за повремени врнежи од...

Најново: Во Грција ќе можат да влезат и неваkцинираните

Прочитај во продолжение Во никој случај нема да биде услов за некој да влезе во Грција, да мора претходно да прими вакцина, потенцираше министерот за...
- Advertisement -