fbpx
1 C
Skopje

ВИДЕО: Ајкула стигнала до плиткото на познатата плажа каде летуваат многу Македонци – шокираните туристи снимале

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Мала ајкула се појавила на Крит и пливала некое време во плиткото, додека внимателните туристи од плажате гледале и сето тоа го забележале со мобилен телефон.

Чудење и по малку страв меѓу капачите, но ајкулата пливала мирно и никого не вознемирила.

„Наводно станува збор за млада ајкула од видот „макошарк“, која се појавила на Крит. Колку пто знам таа е заштитен вид и е многу важна за екосистемот“ напишала една туристика од Србија на Фејсбук.

Како ајкулата заталкала не е познато, но нагласено е дека е важно луѓето да бидат љубезни кон овој вид, но и да не им приоѓаат.

Ρυγχοκαρχαριας

Ρυγχοκαρχαριας, makoshark, νεαρός σε ηλικία, στον Πλακιά, Ρεθύμνου Κρήτης, γίνεται αντικείμενο έκπληξης, απορίας και θαυμασμού, από τους λουόμενους.Αξιοσημείωτο γεγονός, από κάθε άποψη, ελπίζω να οδηγήσει σε ευαισθητοποίηση τουβκοινου, για την βιολογία, αυτών των κορυφαίων ρυθμιστών, του κύκλου της ζωής, στο θαλάσσιο οικοσύστημα.Είναι ακριβοθωρητοι, παρ' όλο που θεωρούνται "κοσμοπολίτες" οι ρυγχοκαρχαριες, προστατεύονται από Διεθνείς Συνθηκες.Προσοχή, στις ακούσιες συλλήψεις, απο ερασιτέχνες, ελευθερώνουμε πάραυτα και ειδοποιούμε αμεσα το Λιμεναρχείο για το γεγονός.#BeKindTheSharkΑς είμαστε ευγενικοί με τους καρχαρίες.

Posted by cyclades24.gr on Tuesday, August 14, 2018

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -