fbpx
2 C
Skopje

ВИДЕО: Амбасадорот на Словачка во посета на Куманово

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Амбасадорот на Словачка, Мартин Базак денеска беше во посета на Куманово. Тој направи донација за Куманово, амбулантно возило за брза помош.

Тој се интересираше за состојбите во локалната самоуправа и она што следува во оваа политичка конфузија во македонското општество.

Градоначалникот на Куманово, Зоран Циц-Дамјановски информираше дека го  го запознал амбасадорот и со потенцијалот со кој располага локалната заедница, со состојбата во економијата во општината и за економската миграција.

„Како познавач на приликите во Македонија, и на Балканот, амбасадорот дава надеж дека кризата во Македонија во скоро време ќе дојде до некаква завршница. Дали преку договор под силно мониторирање на европската заедница, дали со наш, меѓупартиски, македонски договор, тој е убеден дека разрешницата ќе се случи во скоро време“, изјави Дамјановски.

Европската заедница е заинтересирана за стабилна и  европска Македонија и сакаат Македонија да ја вратат на демократскиот пат, да биде демократска и слободна држава, во која ќе владее правото, рече Дамјановски и му се заблагодари на амбасадорот Базак за неговата иницијатива за збратимување со град во Словачка, бидејќи, вели, учеството на земјите од централна Европа во развојот на Балканот било многу видиливо.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -