fbpx
5 C
Skopje

ВИДЕО: Анима Мунди најави протест, доколку не бидат ослободени кучињата од Вардариште

АКТУЕЛНО

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Здружението за заштита на животни, Анима Мунди преку својот официјален сајт информираше дека се подготвени да организираат протест, доколку не бидат ослободени кучињата од Вардариште.

„На овие ниски температури, стационарот Вардариште сè уште работи , без да ги задоволува условите за престој на кучињата -на тој начин таму се мачат и умираат постоперативно поради недостиг на услови и соодветна грижа, како и непрекината епидемии од болести . Еве вака умираат!“, реагираат од Анима Мунди.

Доколку е потребно, тие дополнуваат дека се подготвени да излезат на протест, за кој ќе бидат известени и во европската јавност и бројни интернационални организации.

Во продолжение и видео како изгледа сето тоа:

Да се ослободат кучињата од Вардариште!

Почитувани новинари, На овие ниски температури, стационарот Вардариште сè уште работи , без да ги задоволува условите за престој на кучињата -на тој начин таму се мачат и умираат постоперативно поради недостиг на услови и соодветна грижа, како и непрекината епидемии од болести . Еве вака умираат! https://www.facebook.com/AnimaMundiMacedonia/videos/1288193181236917/ Тоа што Вардариште има греење воопшто не е доволно, а секој совесен ветеринар веднаш би потврдил дека во вакви услови стерилизација не смее да биде изведувана врз бездомни животни кои потоа треба да бидат вратени на улица. Убивањето на животни е континуирано и алармантно, се ловат маалски миленици кои граѓаните не успеваат да ги извадат и за кои се константно залажувани, уценувани и под притисок – повеќе хумани лица ни се јавија со податоци дека по недела дена залажување, кучињата им исчезнале , без образложение и знаеме дека се убиени. До сега имаме поднесено безброј примени но надлежните се и глуви и слепи! Прашуваме до кога ќе се гази хуманоста и достоинството на оние кои се човечни, а задоволуваат барањата на оние кои свирепо, без аргументи сакаат кучињата само да ги снема?! Бараме итно да запре ловењето на кучиња во овие услови и да се остават живи оние кои се веќе таму, да запрат лагите и манипулацијата на граѓаните кои се засегнати и се грижат за животните кои им се заловени, кучињата да им се вратат! Доколку градот итно не повика на прекин на заловувањето , доколку ветеринарите и понатаму убиваат а животните не бидат ослободени ќе организираме протест а за состојбата ќе ја известиме европската јавност и бројни интермационални организации .

Posted by Anima Mundi – здружение за заштита на животни on Tuesday, January 10, 2017

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Судбината имала друг план за нив: Започнала да се породува во автомобилот, а тоа што следувало не го очекувала ниту полицијата (ВИДЕО)

Во рускиот регион Волин една жена се породила во својот автомобил на пат кон болница. Имено триесет и шест годишната Русинка тргнала со својот сопруг...

Едноставни, но моќни идеи за подарок за 8-ми Март

Без разлика дали една жена го празнува 8 Март или не, таа ќе биде среќна доколку партнерот ѝ приреди мало изненадување. Ова се неколку едноставни,...

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...
- Advertisement -