28 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

(Видео) Наречение на Бигорскиот Старец и Игумен Партениј за епископ Антаниски

Епископското служење е возвишен израз на апостолското преемство и продолжение на апостолската служба, без која нема вистинска Црква и кое со чистота на животот...

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител на денот на изборите

Во канцеларијата на Народниoт правобранител на денот на предвремените парламентарни избори во периодот од 7:00 до 21:00 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321,...

Мицкоски со писмо до граѓаните: Вашиот глас ги менува работите, се обврзувам дека со целата моја енергија ќе се вложам и нема да ве...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски испрати отворено писмо до граѓани во пресрет на гласањето на парламентарните избори. Писмото во Мицкоски во продолжение може да...

Богојески: Епископ Партениј, многу години да служи на Бога… на Црквата… на Татковината!

За македонЦките работи!🇲🇰 Каузата е жива, МПЦ - ОА е жива, Македонија е жива! Епископ Партениј, многу години да служи на Бога... на Црквата... на Татковината! Достоен...

(Видео) Авион во кој имало ученик и инструктор слета на автопат поради откажување на моторот

На автопатот Загреб-Ријека, меѓу Равна Гора и Врбовско авион од типот „цессна 150М“ слетал на сред коловозна лента. Минувачите кои во тој момент се возело по автопатот успеале да го снимаат слетувањето на малиот авион. Почна да кружи во небото над нас, се спушти многу ниско, а ние и понатмау мислевме дека тоа е нормално, но тогаш разбравме дека тој всушност се спрема за слетување. Според досегашните информации, нема повредени при слетувањето. Како што пренесува хрватскиот портал 24сата.хр во авионот биле инструкторот на летот и неговата ученичка.

Благодарение на неговата присебност инструкторот успеал да го приземји авионот. „Се возевме кон морето кога одеднаш, на оддалеченост од два автомобили пред нас спортски авион слета на автопат, веројатно му беше оштетено крилото, удри со носот, но успеа да слета“, рекла жена за 24сата.хр

Пожарникарите и работниците на автопатот Загреб-Ријека излегле на патот.

„Засега немаме многу детали, во тек е интервенција“, рекол еден од пожарникарите.

Како што пренесуваат хрватските медиуми во авионот кој принудно слетал имало жена која учела да пилотира, а со неа бил инструкторот Т.Г. искусен долгогодишен пилот.

„Им откажал моторот во авионот, но не се знае поради што. Тоа допрва ќе го видиме. Авионот не е наш, туку ние го позајмивме затоа што нашиот беше на поправка. Во моментот кога откажал моторот, авионот лебдел неколку минути, а наставникот имал малку време да одлучи дали сака да слета на ливада или автопат. За среќа, не слетал на ливада, затоа што таму има многу камења и дупки и прашање е како тоа би се завршило. Вака среќно се приземјиле и за среќа нема повредени“, рекол пилотот Миљенко Буцаловиќ од првата приватна школа за пилоти во Хрватска.

Видеото од слетувањето на авионот можете да го погледнете ОВДЕ

Latest Posts

(Видео) Наречение на Бигорскиот Старец и Игумен Партениј за епископ Антаниски

Епископското служење е возвишен израз на апостолското преемство и продолжение на апостолската служба, без која нема вистинска Црква и кое со чистота на животот...

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител на денот на изборите

Во канцеларијата на Народниoт правобранител на денот на предвремените парламентарни избори во периодот од 7:00 до 21:00 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321,...

Мицкоски со писмо до граѓаните: Вашиот глас ги менува работите, се обврзувам дека со целата моја енергија ќе се вложам и нема да ве...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски испрати отворено писмо до граѓани во пресрет на гласањето на парламентарните избори. Писмото во Мицкоски во продолжение може да...

Богојески: Епископ Партениј, многу години да служи на Бога… на Црквата… на Татковината!

За македонЦките работи!🇲🇰 Каузата е жива, МПЦ - ОА е жива, Македонија е жива! Епископ Партениј, многу години да служи на Бога... на Црквата... на Татковината! Достоен...

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.