fbpx
4 C
Skopje

(ВИДЕО) Д-р Соња Михаиловска: Вложувањата кои Владата на СДСМ ги направи во здравството овозможија успешно справување со најголемата здравствена криза во изминатите децении

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Кандидатот за пратеник во ИЕ3 од СДСМ и коалицијата „Можеме“ доктор Соња Михаиловска денеска одржа пресконференција на која ги потенцираше инвестициите од Владата предводена од СДСМ во здравствениот сектор.

Д-р Михаиловска оддаде признание на колегите за нивните вложувања во борбата против Ковид-19.

Пресконференцијата на Д-р Михаиловска погледнете ја во продолжение:

Вложувањата кои Владата на СДСМ ги направи во здравството овозможија успешно да се справиме со најголемата здравствена криза во изминатите децении. Продолжуваме да вложуваме во одржлив здравствен систем. Наш приоритет е подобрување и унапредување на јавното здравство, подобри услуги за пациентите и работни услови за здравствените работници. Инвестираме во здравствениот персонал. Вработените во здравството се во првите борбени редови во битката со Ковид-19, ќе добијат награда од 20 % од основната плата за 2 месеци. Наградени ќе бидат здравствените и нездравствени работници вклучени во работата во борбата против коронавирус. Доктори, медицински сестри, но и нездравствени работници, болничари, транспортери, возачите во службата во итната медицинска помош. Никој нема да биде изоставен, сите се земени во предвид. Владата на СДСМ инвестираше многу во човеччкиот капитал во здравството, за период од 2 години даде повеќе од 5.000 согласности за вработувања во јавно-здравствените установи, ги зголеми платите на здравствените работници, даде повеќе од 1.000 согласности за специјализации. Во периодот од септември 2018 до февруари 2020, 4 пати е зголемена платата во здравството. Основната плата на лекар специјалист е зголемена за 40 %, на медицинските сестри до 23 %, на општите лекари за 25 % а на останатите здравствени работници за 15 %. За прв пат оваа Влада ги плати приватните специјализанти за својот труд во висина од просечна плата на општ лекар. Го решивме деценискиот проблем со недостатокот на лекови, укинати се квотите за лекови на рецепт ширум цела држава, рече Д-р Михаиловска.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -