fbpx
15 C
Skopje

ВИДЕО – детално објаснување: Што би се случило ако луѓето наеднаш исчезнат од земјата

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

На Земјата живеат повеќе од 7,6 милијарди луѓе, а тој број секојдневно се зголемува. Влијанието кое го имаме на планетата најлесно ќе го сфатиме ако се запрашаме „што би било кога нас би не немало“. Тој одговор го понуди порталот „What if“.

За неколку секунди

Кога луѓето наеднаш би исчезнале од Земјата, хаосот би настапил во истиот момент. Авионите би паѓале, возовите би скокале од шините, автомобили без возачи…

За еден час

По еден час би почнало помрачување на светот. Електраните би престанале да работат.

После една година

Следниот ден компјутерите автоматски би ги исклучиле погоните во нуклеарните централи и така би се спречила катастрофа. Светот би останал без електрична енергија.

После три дена

Улиците би биле полни со животни.

После 10 дена

За десет дена би попуштиле сигурносните мерки во нуклеарните електрани и би тргнале серија експлозии, би се ослободила токсична радијација ширум планетата. Животните кои живеат во погодените подрачја би умреле. Стоката и домашните животни би се повлекле во планините.

После неколку години

За неколку години градовите какви што денес ги познаваме би почнеле да личат на тематски паркови. Радијацијата би се расчистила, а вегетацијата би почнала да расте по улиците и зградите. Се би било прикриено со мов.

После 30 години

За 30 години сателитите кои се лансирани да ја истражуваат вселената би се вратиле на земјата. Куќите и солитерите би се рушеле.

После 40 година

Глобалното затоплување би продолжило уште 40 години после исчезнување на луѓето.

После 60 години

За 60 години би почнал да опоравува морскиот живот.

После 150 години

Природата би се вратила во природната состојба. Лондон би станал мочуриште, во Ванкувер од снегот и мразот би се издигале костурски високи згради, Лас Вегас би бил пустина.

После 500 година

После 500 години шумите би станале поздрави отколку што биле во последните 10.000 години, а природата би ја избришала секоја трага од човековото постоење.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -