fbpx
9 C
Skopje

(ВИДЕО) Градоначалникот раскажа: Направив тестови во две приватни болници – резултатите беа различни

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Тој за Канал 5 вели дека се чувствува добро и е без симптоми. Иста е состојбата и со неговата сопруга. Двајцата се тестирале откако дознале дека берберот, кај кого бил Крстев на 23-ти март е позитивен на вирусот.

“ Јас сум во самоизолација 8 дена се чувствувам многу добро, немам никакви симптомни, ни температура, се чувствувам многу добро . Со тоа што откако имав контакт од 23ти до сега 17-18 дена откако сум имал контакт со заболениот бербер,вели Горанчо Крстев – Градоначалник на о. Чешиново Облешево.

Како направив јас тест, така и мојата сорпуга. И во Систина и во Филип Втори истиот тест и за мојата сопруга се покажа негативен, а во Филип Втори позитивен. За десет дена треба да се тестираме јас денеска имав закажано тест во Центарот за јавно здравјесо тоа што директорката на Инфективно во Штип го одби тестот не знам зошто , со објаснување дека многу брзо сум правел во Филип Втори и дека нема потреба по насоките треба три тестови да се направат, првиот негативен, вториот позитивен, сакав да направам и во центар за јавно здравје со тоа што сабајле полицијата ме извести да не одам во штип во центарот за јавно здравје. “

Градоначалникот Крстев вели дека имал контакт со многу мал број на луѓе, а откако дознал дека е позитивен на вирусот веднаш ги известил сите да се самоизолираат, меѓу кои се и 19 вработени од општината,кои ќе мора да направат тестирања, за што од општинската администрација велат дека веќе е изготвен распоред.

-Луѓето како што имам информација со кои сум имал контакт мислам дека сите се во САМОИЗОЛАЦИЈА со тоа штио само 19 луѓе додека разбравме ние деак овој берберот е позитивен, јас нормално си бев на работа од кај да знам немав никакви симптоми немав ништо и си одев да си ги обавувам обврските во општината, вели Горанчо Крстев – Градоначалник на о. Чешиново Облешево.

Градоначалникот Крстев вели дека во овој период Општина Кочани ќе се грижи за сите неодложни обврски кои ги има општината Чешиново Облешево.

Тој информираше дека зградата на локалната самоуправа е затворена и во текот на денот екипи од Територијалната противпожарна единица од Кочани целосно ќе ја дезинфицираат.

Крстев апелира до сите граѓани да седат дома и да го чуваат своето, но и здравјето другите луѓе.

Целата сторија на КАНАЛ5.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -