fbpx
-1 C
Skopje

ВИДЕО: И во време на корона Италијанецот мора да оди на кафе

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Дури и сред апокалиптични моменти за земјата, стари Италијанци не се откажуваат од н

авиката да шмркнат еспресо на шанк, па ти колку сакаш расправај им се да не мрдаат од дома.

Германските болници ќе преземат најмалку 47 пациенти од Италија во знак на европска солидарност, изјави германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас.

– Во оваа криза стоиме заедно со нашите италијански пријатели. На ваква закана можеме да ѝ се спротивставиме само заедно – рече Маас.

Во пресрет на очекуваниот пораст на локално пренесени инфекции, на кои се подготвуваат германските власти, првата група од шестмина италијански пациенти пристигна во вторникот на аеродромот „Лајпциг“ во источна Саксонија.

Северна Рајна-Вестфалија во западна Германија исто така објави дека ќе преземе 10 италијански пациенти во наредните денови.

Од средата во Германија се заразени 36.508 лица, а 189 починале, објави Институтот „Роберт Кох“.

Во Италија денеска беа регистрирани нови 662 смртни случаја, со што бројот на починати се зголеми на вкупно 8.165.

Во средата во Италија починаа 683 лица, 743 во вторникот, а 602 во понеделникот. Во неделата беа регистрирани 650 жртви, а рекорден број смртни случаи беше забележан во саботата кога само за 24 часа починаа 793 луѓе, што е најголема бројка од избувнувањето на пандемијата во таа земја на 21 февруари.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -