fbpx
5 C
Skopje

ВИДЕО: Лудо турско дерби – мајстории на Кварезма за пресврт-победа на Бешикташ над Фенер!

АКТУЕЛНО

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: Заев радикално влегол во зближување со Бугарија и за тоа треба да се награди македонската влада со почеток на преговорите...

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека во Бугарија секој става акцент на нешто повеќе. „Таму има големо негативно...

Љубчо Георгиевски: Бугарите немаат чувство за тоа што се случува кај нас, ветото е одземање на перспективата не само на Македонците

Љубчо Георгиевски вечерва во „Клик Плус“ ја коментираше изјвата на Али Ахмети дека „Албанците треба да застанат рамо до рамо со Македонците“ за спорот...

Јоци: Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази

Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази - ,,едно општество за сите". Се...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Екипата на Бешикташ одигра нов шампионски меч и преку пресврт успеа да слави во големото дерби на турскиот фудбал против Фенербахче (2-1).

Мечот започна со спорен момент и инцидент, откако фудбалерите на Фенербахче преку Фернандао поведоа со 1-0, но голот беше нерегуларен, бидејќи Бразилецот пред да ја упати топката во домашниот гол беше во недозволена офсајд ситуација.

Сепак, помошникот на Чакир не ја забележа оваа ситуација и предизвика гнев кај домашните фанови кои започнаа со тврди предмети да фрлаат кон фудбалерите на Фенербахче, а во главата беше погоден играчот за врска Мехмет Топал. До крајот на првиот дел Бешикташ беше подобар противник, создаде неколку полушанси, но Камени успеа да ја зачува својата мрежа незатресена.

Стартот на вториот дел ни донесе неколку вистински возбудувања. Во 49. минута домашниот дефанзивец Домагој Вида ја натскока одбраната на Фенербахче и израмни на 1-1. По само неколку минути, Фернандао не реализира зицер, а во продолжението на акцијата Гари Медел спречи ново водство за Фенер, откако со глава спаси чист гол за гостите.

Повеќе за ова на Gol.mk (извор)

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вакцината против ковид ќе биде задолжителна за сите што сакаат да летаат со авион

Извршниот директор на авиокомпанијата „Квантас“ (Qantas), Алан Џојс, изјавил дека луѓето кои ќе сакаат да летаат со нивната компанија, ќе мора да докажат дека...

Joванka не беше единствената љубов на Тито: Еве во кој бил заљубен маршалот

Во Социјалистичка Федеративна Република Југославија денеска се славело Ден на младоста и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито. За политичките потези на поранешниот лидер...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското...

100 илјади долари за еден биткоин? Инвеститорите очекуваат златна треска

Биткоинот да расте пет пати годишно и да достигне 100 000 американски долари? Звучи скоро скандалозно, но ова е реална прогноза на некои големи...

Why is Switzerland the best country in the world?

What makes Switzerland such a good country? They are rich Depending on whose estimates you trust, Switzerland ranks eighth or ninth in the world when...
- Advertisement -