15 C
Skopje

(ВИДЕО) Македонија ли е, Тексас ли е: Шериф го надгледува полицискиот час во Скопје

АКТУЕЛНО

И Апасиев се огласи за Палчо: Ќе формираме наша црвена милиција

По немилиот настан со Љупчо Палевски – Димитар Апасиев се огласи на фејсбук: Ја не се сеќавам у време на Грујо вака со шипки и...

Груби со најава: Владатa ќе разгледа дали да субвенционира вработување на албанците и граѓани од други помали етнички заедници

Во синоќешното гостување емисијата „Клик плус“, вицепремиерот Артан Груби најави дека Владата ќе ја разгледува можноста за субвенционирање на приватните компании кои ќе вработат...

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

На социјалните мрежи денес се појави интересно видео од нашата земја, која прикажува една поинаква и налик крајно интересна ситуација.

Станува збор за видео направено од тераса од зграда, за време на полицискиот час, додека на улиците нема речиси никој.

Може да се забележи маж како јава коњ, па веќе врие од коментари на социјалните мрежи како и Македонија има шериф, односно дали ова е Македонија или Тексас.

Македонија денес, за време на полициски час

Posted by А позитив on Friday, April 10, 2020

Филипче: Животот ќе започне да се враќа во нормала во средина на мај

Животот ќе продолжи да се враќа во нормала некаде во средината на мај, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција.

Филипче најави дека од почетокот на следната недела започнува полека да се подготвува терен, за враќање во живот на стопанството, да се отвораат рестораните и институциите, луѓето постепено да се враќаат на работните места.

НОВА, праша како во време кога се најавува пикот на вирусот кон крај на април се планира нешто што ќе ги зголеми контактите меѓу луѓето, министерот одговори дека тој процес ќе се одвива постепено, со подготовки и разговори со Стопанските комори за да не дојде до уште еден, нов пик и враќање на вирусот.

„Ние подготвуваме терен, разговараме како да се организира тоа враќање кое би било некаде во средината на мај, како да се направи тоа внимателно за да не се појави уште еден, нов пик на коронавирус“, изјави министерот Филипче.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Владата продолжување со креирање на мерки: Платежни картички за пензионери, невработени и самохрани родители

Владата предводена од СДСМ и во новиот мандат продолжува со креирање и реализација на мерки, со кои им помага на граѓаните и на компаниите...

ВИДЕО: Бизарен тренд се шири на „ТикТок“, лекарите вознемирени

На социјалната мержа „ТикТок“ се појави нов бизарен тренд – децата се снимаат како ги стругаат забите со турпија за нокти, а потоа видеата...

Временска прогноза: Следуваат пониски утрински температури

Времето денес ќе биде променливо облачно со сончеви периоди почесто во северните делови и попладне. Претпладне особено во јужните делови ќе има услови за краткотарен...

Ковачев: Македонија се држи до системот на диктатура на Тито

Во Договорот стои дека заедничката Комисија треба да работи врз основа на факти, а не врз мислење и тука да се зема во предвид...

Врие од полиција – МВР ја бара Горде, здувна ли?

Новинарот Фуркан Салиу вечерва сподели интересен фејсбук статус во кој вели МВР многу по внимателни со Јанкуловска. Патроли поставени на секој излез во зградата кај...
- Advertisement -