fbpx
4 C
Skopje

(Видео) Мицкоски запрашан за тврдењето на Љубчо Георгиевски дека во време на Груевски се објавени 70 книги во кои Македонците се напишани како Бугари

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на новинарско прашање за фејсбук статусот на основачот и прв претседател на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски во кој тврди дека во време на Никола Груевски се објавени 70 книги финансирани од буџетот на Министерството за култура во кои пишува дека македонците се бугари, вели дека статусот рефлектира време во кое Груевски бил на власт и претседател на владата и дека за тоа што било содржано во книги треба да даде одговор токму Никола Груевски.

– За мене нема дилема за историските факти. Тоа што го збори господинот Георгиевски рефлектира време во кое претседател на ВМРО бил вториот претседател на партијата Никола Груевски. Тогаш имало определени книги во кои тој се повикува дека било содржано тоа што било содржано. Претпоставувам дека и едниот и другиот треба да ви дадат одговор на ова прашање, вели Мицкоски.

На прашањето за јазикот, Мицкоски вели:

– Преговорите се двонасочна улица. Ако дома си ја завршите задачата од аспект на реформи во кои нема да ви се случува Луј Витон или Сваровски односно трас трас судство тогаш и самата ЕУ ќе ги осуди овие незрели барања од нашиот источен сосед.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -