fbpx
7 C
Skopje

ВИДЕО: На 99 години исплива 50 метри краул за 56,12 секунди

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Австралијанецот Џорџ Коронс, кој има 99 години, исплива 50 метри краул за 56 секунди на официјалиот натпревар во Квинсленд. Тој се надева дека неговиот резултат и официјално ќе биде потврден како светски рекорд во старосната група од 100 до 104 години.

Коронс има право да биде прогласен за светски рекордер во таа старосна група, бидејќи во април тој ќе полни 100 години.

Пливачот истакна дека е воодушевен од резултатот, како и од публиката, која гласно го бодреше за време на трката.

Во видеото објавено од Би-Би-Си, се гледа дека судијата му помага на Коронс да се искачи на стартниот блок, а потоа следеше решителен скок во базенот.

– Штотуку присуствуваме на историски момент, објави на Фејсбук еден австралиски пливачки клуб.

Коронс, кој е од Бризбејн, вели дека како млад бил страстен пливач, но престанал да плива кога избувнала Втората светска војна.

Повторно му се вратил на пливање кога имал 80 години, сега тренира трипати неделно, а оди и во сала за вежбање.

Својот успех го препишува на добрата техника.

-Првите десет удари беа добро избалансирани …и така се држаев до последните 10 метри, се чувствував уморен, но, сепак, продолжив, објаснува Конорс.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нема резултат состанокот на заедничката мешовита експертска комисија за историски и образовни прашања за спроведување на договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија

Нема никаков напредок во споровите со Република Македонија. Ниту вториот ден, од работата на зедничката мешовита експертска комисија за историски и образовни прашања, воспоставена...

Беше ѕвезда во Реал Мадрид и му предвидуваа голема кариера, сега прогласува банкрот

Кога во 2007 година тогаш 20-годишниот холандски фудбалер Ројсон Дренте потпиша за Реал Мадрид, многумина му предвидуваа голема кариера. Меѓутоа, Дренте не се наигра...

Зоран Заев се прости од Баге: ТАЖНА ВЕСТ – силно ме погоди веста за омилениот другар за неговите пријатели, Благоја Стефановски Баге

Премиерот Заев на својот фејсбук приофил се прости од поранешниот министер за култура, актер и долгогодишен театарски работник Благој Стефановски – Баге кој вчера...

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ извика “да живее Зоран Заев”: Се огласи и Костадинов

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за надворешни работи, портпаролот на опозициската партија, Димче Арсовски направи лапсус и викна „Да живее Зоран Заев“. По...

Резултатите за изминатите 24 часа: Дури 2824 луѓе биле тестирани, позитивни се 1100

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-439, Куманово-56,...
- Advertisement -