fbpx
5 C
Skopje

ВИДЕО: Припадниците на специјалните единици со завршна вежба од обуката

АКТУЕЛНО

Два града побараа ПОЛИЦИСKИ ЧАС: Од 21:30 часот до 5:00 наутро Во Гевгелија побара општината

Според извештаите на Министерството за здравство, во последните два дена во Неготино беа регистрирани 84 нови случаи, а во Гевгелија 64. Во моментов активни...

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Денеска во базата на ЕБР- касарна Ѓорче Петров, Министерот за внатрешни работи д-р Агим Нухи присуствуваше на завршната вежба од обуката на  припадниците  на специјалните единици на Министерството за внатрешни работи и АРМ, која беше реализирана од 31 јануари до 13 февруари. На завршната вежба присуствуваа и министерот за одбрана Зоран Јолески и амбасадорот на САД Џес Бејли.

„Денеска сме овде по повод завршувањето на обуката на припадниците на специјалните единици на МВР и АРМ со инструктори од Специјалните единици на САД .  Дозволете ми да се заблагодарам на амбасадата на САД и посебно на амбасадорот Бејли за несебичната поддршка за нашето министерство“, рече министерот Нухиу.

Тема на обуката беше справување со терористички закани и напади, од страна на вооружени поединци и групи во урбана средина, а целта е подигнување и зајакнување на капацитетите на Министерствата, како и совладување на нови вештини, тактики и методи при справување со глобалните закани и растечката опасност од терористички напади и загрозување на мирот и безбедноста на граѓаните и стабилноста на регионот пошироко.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Филипче: Вакцината „Спутник V“ ќе слета в недела со специјален транспорт

Согласно најавите коишто ги имаме денеска во разговорите со претставници и на Руската амбасада и на компанијата, најавата е дека руската вакцина „Спутник V“...

Калиопи го возврати ударот кон српската новинарka која ја нападна- од нејзините зборови веднаш ќе ви стане јасно кој е во право

Македонската пејачка Калиопи Букле со огласи по изјавата на српската водителка Весна Дедиќ, која за медиумите раскажала дека никогаш повеќе нема да ја покани...

Два града побараа ПОЛИЦИСKИ ЧАС: Од 21:30 часот до 5:00 наутро Во Гевгелија побара општината

Според извештаите на Министерството за здравство, во последните два дена во Неготино беа регистрирани 84 нови случаи, а во Гевгелија 64. Во моментов активни...

По долга битка стана мајка, сите ја паметат по насмевката: Весна ја загуби битката со корона

Уште еден здравствен работник почина од последици на Ковид-19. Веселина Поп-Гонова од познатото село Стојаково, вработена како лаборант во Општа болница Гевгелија, не успеа...

Гатачка измамила жени: Им го земала накитот за да растури магија

Две жени од Штип и Кочани биле измамени од гатачки, а случаите ги пријавиле вчера. Како што информира портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова, првата измама...
- Advertisement -