fbpx
12 C
Skopje

ВИДЕО: Провокации со цел меѓуетнички конфликт во Тетово – кој стои зад ова?

АКТУЕЛНО

Обид за предизвикување на меѓуетнички конфликт се случи попладнево во Тетово, откако навивачката група „Балисти“ со шишиња и камења фрлаа кон кафуле полно со гости, меѓу кои и мајки со дечиња

Како што дознаваме, „Балиситте“ се движеле по еден од тетовските булевари во правец на градскиот стадион во Тетово кога почнале со фрлањето на предмети, камења и шишиња кон кафулето кое е етикетирано како македонско кафуле во градот.

Додека се движеле скандирале „УЧК, УЧК“.

Како што информираат лица присутни на немилиот настан, полицијата не се обидела да ги спречи, наместо тоа ги притиснале присутните во кафулето внатре оневозможувајќи им да се одбранат или да вратат на провокациите.

Провокации во Тетово!

Провокации во Тетово! https://infomax.mk/wp/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D1%93%D1%83%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%84/?fbclid=IwAR3HSDaBtqJYvmXTmHPg5QaJUJE9HS8MbcI5uCwBG8XeLliHSmXoC57iPFU

Posted by infomax.mk on Sunday, November 4, 2018

Извор: Инфомакс.мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -