fbpx
-3 C
Skopje

ВИДЕО: Роботот-пријател станува реалност во Јапонија

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Роботите веќе „живеат во домовите на луѓето и им помагаат да работат она што тие не го сакаат, како што е водење на домаќинство.

Неодамна е представен виртуелен робот как „Гугл Хоум“ кој помага да се аутоматизира стамбена просторија. Но јапонската компанија „Гејтбокс“ направи чекор повеќе и направи виртуелен робот со анимиран 3D холограм девојка направена за интеракција со совјот сопственик.

„Гејтбокс“ проектираше цевка со тежина од пет килогарми која прикажува внатре лик кој има камера, стере звучник, микрофон, сензор за движење, топлина, влага, осветлување и прикулок за слушалки. Сето ова е дизајнирано со цел да комуникацијата со роботот биде лесна и налик на вообичаен живот.

Синокосата девојка во цевката се вика Азума Хикари и дури има и свој веб-сајт. Азума има 20 години и е висока 158 сантиметри. Нејзина специјалност е да прави јаца на око. Наведено е дека сака крофни, а да не сака инсекти.

Овој уред чини 290.000 јени или 2.600 долари. Сега засега подржува само јапонски јазик, но компанијата планира до крајот на 2017 покрене и англиска верзија.

 

 

 

 

 

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...
- Advertisement -