fbpx
2 C
Skopje

(Видео) Шахпаска: Ја зголемивме социјалната помош за 300 отсто

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија изминативе три години покажа дека сите градови и населени места во државата се важни. Покажа и што значи вистинска грижа за сите граѓани подеднакво, а особено за најранливите категории на граѓани, преку носење на вистински и исправни политики и мерки, изјави Јагода Шахпаска од СДСМ, носителка во ИЕ 3 која беше во посета на Градско.

„За неполни три години, ја зголемивме социјалната помош за 300 отсто и неколкукратно го зголемивме опфатот на корисници, воведовме детски и образовен додаток за поефикасна борба против детската сиромаштија. Ја зголемивме минималната плата од 9.000 на 14.500 денари, со тенденција во следниот мандат да достигне 20.000 денари. Го решивме статусот на 12.000 стечајни работници. Денес тие добиваат по 8.000 денари месечно до нивно пензионирање“, рече таа.

МАКЕДОНИЈА(Видео) Шахпаска: Обезбедивме праведна држава, време е за правна државаОбјавено пред 30 минути – 27 јуни, 2020Од Макфакс

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија изминативе три години покажа дека сите градови и населени места во државата се важни. Покажа и што значи вистинска грижа за сите граѓани подеднакво, а особено за најранливите категории на граѓани, преку носење на вистински и исправни политики и мерки, изјави Јагода Шахпаска од СДСМ, носителка во ИЕ 3 која беше во посета на Градско.

„За неполни три години, ја зголемивме социјалната помош за 300 отсто и неколкукратно го зголемивме опфатот на корисници, воведовме детски и образовен додаток за поефикасна борба против детската сиромаштија. Ја зголемивме минималната плата од 9.000 на 14.500 денари, со тенденција во следниот мандат да достигне 20.000 денари. Го решивме статусот на 12.000 стечајни работници. Денес тие добиваат по 8.000 денари месечно до нивно пензионирање“, рече таа.

И во време на светска пандемија предизвикана од корона вирусот, додаде Шахпаска, обезбедуваме институционална и солидарна помош за сите погодени од кризата.

„Направивме пресврт и јасна разлика. Од општество под режим во кое ВМРО-ДПМНЕ газеше врз достоинството на луѓето, станавме социјално општество во кое се води грижа за секој поединец и сите уживаат еднакви права. Драги мои сограѓани, после сите промени кои ги направивме изминативе години, време е за ред, правда и дисциплина. Нема веќе одложување, време е да изградиме праведна држава со прочистување на правосудството од корумпираните судии и обвинители“, рече Шахпаска.

Таа истакна дека не смее повеќе да има судии кои застаруваат предмети. Во спротивно, рече Шахпаска, ќе бидат разрешени по автоматизам.

Најви дека започнува детална проверка на имотната состојба на сите судии и обвинители и темелна ревизија на 5% од сите судски пресуди во последните 5 години, по случаен избор.

„Време е за ред и дисциплина во сите институции. Воведуваме законска обврска за јавна објава на сите службени трошоци на сите функционери во извршната, локалната и судската власт, а за оние раководители кај кои е утврдено нечесно работење ќе следуваат санкции. Администрацијата мора да им служи на граѓаните и затоа, дополнително ја професионализираме и ја намалуваме за 20%. Системот на патни трошоци покажа можност за злоупотреби и сериозно ја намали довербата на граѓаните во своите претставници. Затоа, ги укинуваме патните трошоци за пратениците во Собранието“, рече Шахпаска.

Додека СДСМ нуди грижа за сите, додаде таа, ВМРО-ДПМНЕ нуди погазување на достоинството на граѓаните.

„Додека СДСМ нуди професионални институции во служба на граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ нуди партизирана администрација во служба на лични и партиски интереси. Затоа, на 15 јули граѓаните ќе изберат да живеат во праведна држава,ќе изберат неселективна правда, наместо ново Сваровски судство“, изјави Шахпаска.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -