fbpx
4 C
Skopje

ВИДЕО: Средба на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски со хрватската амбасадорка Баришиќ

АКТУЕЛНО

Заев: Со Д-р Сашко Николов Штип останува во сигурни раце

Со Д-р Сашко Николов Штип останува во сигурни раце. Од срцето на мекедонскиот исток ве повикувам, на 13 декември излезете, гласајте, заокружете го бројот...

Заев од Штип: Поддршка до 20 илјади евра на млади земјоделци за поттикнување на земјоделското производство

Претседателот на Владата, Зоран Заев заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа и заменик директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во...

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со членот на Извршниот Комитет, Златко Перински, оствари средба со Хрватската амбасадорка во Република Македонија, Данијела Баришиќ.

На средбата се разговараше за теми поврзани со регионот, актуелните случувања во државата и стратешките интереси на државата за како Хрватска може да и помогне на Македонија во нејзините Евроатлански интеграции.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски ја запозна својата соговорничка со актуелната политичка состојба во државата, при што беше нагласено дека во државата е загрозена демократијата преку политичкиот терор кој го спроведува власта, немањето дебата за клучните прашања и катастрофалните економски политики кои се повеќе ги осиромашуваат граѓаните.

Во насока на соработката помеѓу двете држави се разговараше за неодамнешната посета на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на Република Хрватска во чии рамки беше остварена средба со хрватскиот претседател, Андреј Пленковиќ. Од страна на Мицкоски беше истакнато дека Република Хрватска е долгогодишен пријател на Република Македонија и важно е меѓусебното взаемно пријателство да се искористи за дополнителна економска и политичка соработка што ќе придонесе во на јакнење на регионалната поврзаност.

На средбата беше потенцирано дека од огромно значење е хрватската поддршка како членка на Европската Унија и НАТО, кон кои се стреми Македонија. Меѓутоа важно е македонските власти да се посветат приоритетните реформи каде нема никаков напредок и на зголемување на политичкиот дијалог преку вклучување на опозицијата во креирање на клучните прашања на Република Македонија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Со Д-р Сашко Николов Штип останува во сигурни раце

Со Д-р Сашко Николов Штип останува во сигурни раце. Од срцето на мекедонскиот исток ве повикувам, на 13 декември излезете, гласајте, заокружете го бројот...

Загубивме уште еден доктор: ТАЖНА ВЕСТ – нека почива во мир

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на Фејсбук информира дека уште еден доктор го загубил животот како последица Ковид-19. Уште една жртва доктор. Нека почива...

Пристигнува нов коронавирус: Драматично предупредување на научничката која го откри Ковид-19

Кинеската научничка Си Џенгли од Институтот за вирологија во Вухан, предупреди дека во области на југот и југоистокот на Кина, популацијата на лилјаци носат...

КОНЕЧНО Заев се огласи за потегот на Бранко Црвенковски: Ќе имаме избори во април, секој може да даде свои понуди

Не му се лутам на Црвенковски за реакцијата, напротив тој треба да биде активен, рече премиерот Зоран Заев во гостување на радио емисијата „Стадион“...

Заев од Штип: Поддршка до 20 илјади евра на млади земјоделци за поттикнување на земјоделското производство

Претседателот на Владата, Зоран Заев заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа и заменик директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во...
- Advertisement -