fbpx
4 C
Skopje

ВИДЕО: Сведок на огромната трагедија во Џенова – „Делови од мостот паѓаа на 20 метри од мојот автомобил“

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Надзвозник висок 100 метри за време на изненадната бура во Џенова, а во таа прилика загинаа најмалку 11 лица.

„Прво се сруши централниот столб, а потоа сѐ останато. Делови од разрушениот мост паднаа на 20 метри од мојот автомобил“, рекол Давид Рич кој заедно со многу други возачи бил заглавен на патот.

-официјалните лица наведуваат дека среќна околност е тоа што соообраќајот во моментот на несреќата не бил густ. Лошата вест, пак, е дека мостот се урнал над индустриска зона што предизвикува страв дека можеби се оштетени цевките за гас, што може да предизвика нов сериозен проблем.

-Шефот на локалната служба на Итната медицинска помош изјавил дека починале десетина лица. Официјални лица од противпожарната служба велат дека „веројатно има голем број жртви“, како и дека е можна „трагедија од огромни размери“.

-Потврдено е дека од урнатините спасени се две лица кои со хеликоптер се пренесени во болница.

Еден очевидец за телевизијата „Скај Италија“ изјавил дека видел околу десетина возила на мостот во моментот на рушењето, како и дека сцената била апокалиптична.

-Ројтерс пренесува дека министерот за сообраќај на Италија, Данило Тонинели предупредил дека најверојатно станува збор за „огромна трагедија“. На Фејсбук напишал дека 200 пожарникари и други херои се наоѓаат на лице место.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -