fbpx
4 C
Skopje

(ВИДЕО) Трајановски: Капитални проекти за Општина Шуто Оризари

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Кандидатите за градоначалници на Град Скопје и Општина Шуто Оризари на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, Коце Трајановски и Елвис Бајрам, како и поголем број на кандидати од листата за советници на Град Скопје денеска ја посетија општината Шуто Оризари, каде остварија повеќе средби со жителите на оваа општина.

ВИДЕО: А1он

За време на средбите кандидатите за градоначалници и советници разговараа за реализираните проекти во изминативе 8 години, а воедно и презентираа дела од проектите кои што им се предвидени во новите изборни програми.

Трајановски се осврна наведе поголем број на проекти коишто се предвидени во неговата програма, но како најважен го потенцираше проектот за целосната реконструкција на главната сообраќајна артерија во Шуто Оризари, улицата „Индира Ганци“.

Со овој проект е предвидена целосна реконструкција на коловозот од влезот на општината, на крстосницата со булеварот „Словенија“ до крстосницата со улицата „Гарсија Лорка“, на потег во должина од над 2,5 километри. На оваа улица минатата година за првпат се постави атмосферска канализација, а со овој проект, покрај реконструкцијата на коловозот, планираме да извршиме и реконструкција на тротоарите. Со реализацијата на овој проект, значително ќе се ќе се намалат сообраќајните метежите коишто се создаваат, а ќе се движењето и безбедноста на сите учесници во сообраќајот – кажа Трајановски.

Кандидатот за градоначалник Трајановски потсети дека изминативе 8 години, на територијата на општина Шуто Оризари се реализирани голем број на проекти со кои значително е подобрен квалитетот на живот на жителите на оваа општина.

Тука влегуваат реконструкциите на голем број на улици, изградбата и реконструкцијата на голем број на атмосферски и фекални канализациони системи, а најголем проект е секако мега проектот за изградба на нов водоснабдителен систем за оваа општина, кој е во завршна фаза на реализација и за што се инвестирани над 3 милиони евра.

Извор: А1он

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -